Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Agata Tuszyńska & Lonia – „Jamnikarium” – Wyd. MG

Agata Tuszyńska & Lonia – „Jamnikarium” – Wyd. MG

jamnikarium

JAMNIK – jest żywym przykładem na to, że długość ma znaczenie. Niezgrabne znaczy piękne i ma artystyczną duszę. Fascynował Napoleona, Kennedy’ego, oraz królowę Wiktorię.

„Jamnik artysta.

Uparty.

Manipulator i łasuch.

Niepokonany.”

Szczególnie zainteresowała mnie ta książka, ponieważ mamy w domu 9 – letniego może nie czystego jamnika lecz z domieszką właśnie tej rasy, i bardzo wiele cech odziedziczył po jamnikach. Nasz rudy Bazylek. Rodzina mówi na niego niskopodłogowiec, jaszczur, parówczak, przegubowe szczęście. Niektórzy twierdzą, że ma charakter najbardziej zbliżony do ludzkiego. Straszny z niego „misio przytulaśny” nienawidzi Yorków – strasznie go drażnią.

Na smyczy szczeka tylko na mniejszych od siebie. Szczególnie na wiosnę, ale ostatnio o każdej porze roku mamy wokół domu zawsze przekopany ogródek przez Bazylka w poszukiwaniu kretów, myszy czy nornic. Ma swoje ulubione zabawki dopóty dopóki ich nie rozpruje i „wypartoszy”, wtedy już go nie interesują. Nienawidzi kotów, ale pomimo tych wad, to nasz najukochańszy pies na świecie, jest naszą radością, nie odstępuje nas na krok, patrzy, czeka, wymaga, czuwa nawet we śnie i reaguje na każdy ruch. Tak z grubsza poznaliście nasze szczęście.

Autorka książki opisała historię rodu jamników oraz wielu sławnych ludzi, którzy mieli te zacne psy. Byli to: Zbigniew Hołdys i jego jamniki: Bronek i Suseł, Jacek Kuroń, jamniki: Fisia, jej syn Filon i Saga, czy córka Stefana Żeromskiego i jej psy: Piesia, Dama, Silki i wiele wiele  innych sławnych ludzi, którzy opowiadają zabawne historie o swoich pupilach.

Książka wydana jest w przepięknej, twardej oprawie, jest w niej dużo unikatowych zdjęć, zawierających sławnych ludzi ze swoimi ukochanymi jamnikami na ręku. Książka zawiera także jamnicze historie, pisane odręcznie, jak choćby przez Roberta Mielcarka o swoim ukochanym Bafim, Joanny Rolińskiej – dziennikarki, o Kubusiu, czy Marii Strzębosz o swojej Żabie i Mrówce.

Jest także i miejsce w tej książce na twoją psią historię oraz miejsce na zdjęcie twojego ukochanego pupila.

Dlatego nie marnuj czasu Drogi Jamnikoluby, zabieraj się do czytania.

Książka jest naprawdę ciekawa i godna polecenia.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.