Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Agnieszka Lewandowska – Kąkol – „Siostry” – Wyd. Fronda

Agnieszka Lewandowska – Kąkol – „Siostry” – Wyd. Fronda

siostry

Książka pt. „Siostry” Agnieszki Lewandowskiej – Kąkol, to opowieść o trzech dziewczynach–siostrach: Ludmile, Barbarze i Heli, które wraz ze swoją mamą oraz innymi deportowanymi były przewożone bydlęcymi wagonami coraz dalej od domów. Sowieci mieli powiedzenie, że „U nas kto nie rabota jet, tot i nie kuszajet” (u nas kto nie pracuje ten nie je). Klasyfikowali również ludzi pod względem narodowości polskiej, ukraińskiej, białoruskiej, lub żydowskiej to po pierwsze, a po drugie ludności kresów nakazywano wyrzec się obywatelstwa polskiego i przyjąć obywatelstwo radzieckie, a jeżeli ktoś się sprzeciwił, został likwidowany.

 Basia – jedna z sióstr zakochuje się w Rosjaninie, starszym od niej o 20 lat. Druga Ludmiła wychodzi za mąż za prawnika, ale nie jest z nim szczęśliwa. Czy trzeciej siostrze los będzie sprzyjał? Czy siostry tak rozrzucone  po świecie spotkają się po latach? Gdzie najmłodszą Helę los rzuci, bo już w Kazachstanie pragnęła zostać lekarzem, pomagać innym, opiekować się umierającą matką. Czy osiągnie swój cel i wróci do ojczyzny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz Drogi Czytelniku w tej cudownej książce, nie jest ona gruba, bo zawiera tylko 208 stron i 11 rozdziałów, litery są w sam raz ani duże ,ani małe, a książka w miękkiej oprawie.

 Autorka opisuje szczegółowo traumatyczne losy bohaterek na Kresach, oraz stepy Kazachstanu, śmierć i cierpienie ludzi. Książka zawiera prawdziwe życiorysy osób, jak również wydarzenia tam przedstawione.

Wydawnictwo Fronda na pierwszej stronie książki umieściło sentencję, która bardzo mi się spodobała i muszę ją tutaj przytoczyć „Kto nie więcej daje, aniżeli otrzymał – jest zerem i jego przyjście na świat można uznać za zbyteczne”. W tym jednym zdaniu zawiera się cały sens tej książki, jest ona jak najbardziej tu na miejscu.

Zapytacie dla kogo ta książka? Oczywiście dla wszystkich: młodych, starszych i tych, którzy pamiętają lata wojenne, bowiem jest to piękna lekcja historii o której nie wolno nam nigdy zapominać.

Ocena:10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.