Poradniki, ZdrowieRecenzje książek

Agnieszka Wielobób, Maciej Wielobób – „Ajurweda w praktyce”

Agnieszka Wielobób, Maciej Wielobób – „Ajurweda w praktyce”

ajurweda w praktyce

Termin ajurweda pochodzi od dwóch słów: ajur, czyli życie oraz veda – czyli wiedza, nauka. Tak więc słowo ajurweda można przetłumaczyć jako: nauka o życiu człowieka, znajomość życia bądź nauka o długowieczności.

Cała nauka ajurwedy opiera się na założeniu, że wszechświat i wszystko co się w nim znajduje jest ze sobą wzajemnie powiązane. Także wnętrze naszego organizmu jest odzwierciedleniem otaczającego nas wszechświata. Ajurweda to przede wszystkim sposób życia, sposób uczenia się jak współpracować z naturą i żyć z nią w harmonii. Gdy poznaje się bliżej ajurwedę odkrywa się jej niezwykłą elastyczność i uniwersalizm oraz jej zalecenia, które można swobodnie dopasować.

Poradnik ten napisało małżeństwo, które specjalizuje się w nauczaniu jogi i ajurwedy oraz medytacji. To także książka, która w sposób zrozumiały i użyteczny dla współczesnego człowieka pragnie przedstawić podstawowe koncepcje i narzędzia ajurwedy, tak abyś Ty drogi czytelniku mógł pozbyć się zmęczenia i złego samopoczucia.

Abyś mógł nauczyć się dbać o siebie i dowiedzieć się, że to wszystko nie jest takie trudne jak się może wydawać. Ajurweda pozwala cieszyć się człowiekowi przyjemnościami do takiego stopnia, aby nie przeszkadzały one  zdrowiu. Dlatego podstawową zasadą ajurwedy jest niejako uproszczenie sobie życia.

Czytając tę fantastyczną książkę poznasz Drogi czytelniku najważniejsze koncepcje ajurwedy, a więc pięć żywiołów(eter, powietrze, woda, ogień i ziemia). Ajurweda skupia się bowiem na tych właśnie właściwościach żywiołów i ich przejawach zarówno w świecie, w którym żyjemy, jak i organizmie człowieka. Poznacie także czym są dosze i za co odpowiadają.

Najprostszym przykładem aby Wam to troszkę przybliżyć może być osoba, ze zwiększoną właściwością oleistości w układzie oddechowym, a więc z tendencją do kataru. Autorzy polecają takiej osobie unikanie nabiału, a zamiast tego jedzenie kasz(gryczana, jaglana) i dość dynamiczne ćwiczenia fizyczne.

Jak więc widzicie, książka ta to kopalnia wiedzy na temat naszego zdrowia, samopoczucia i harmonii życia. Książka zawiera również kilka prostych przepisów, 20 oddechów oczyszczających oraz przykładowe ćwiczenia jogi. Myślę, że nie muszę Was specjalnie zachęcać  do przeczytania tej fantastycznej książki, która mnie pochłonęła bez reszty.

Na koniec przytoczę przysłowie indyjskie:

”Gdy dieta jest niewłaściwa, lekarstwa są bezużyteczne

Gdy dieta jest właściwa, nie potrzeba żadnych lekarstw”.

Życzę miłej lektury.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.