Poradniki, ZdrowieRecenzje książek

Guy Winch – „Sztuka skutecznego proszenia”

Guy Winch – „Sztuka skutecznego proszenia”

sztuka skutecznego proszenia

Amerykańskie porzekadło mówi, że ”Kto najgłośniej krzyczy, ten najwięcej dostaje”.

Na pewno jest w tym dużo prawdy, lecz dziś nawet najwięksi mistrzowie zrządzania, geniusze narzekania, niedoścignione „jęczybuły” marnują czas, nie uzyskując żadnych wymiernych korzyści. Narzekamy na wszystko: od najważniejszych problemów globalnych, po drobiazgi życia codziennego.

Uskarżamy się na złych polityków, równie często narzekamy na wojnę co i na pogodę.

Dziś jesteśmy mistrzami narzekania. Wpływ ustawicznego narzekania na naszą psychikę i ogólny nastrój jest porażający. Nieskuteczne narzekanie może nam zniszczyć poczucie własnej wartości, doprowadzić do stanów lękowych i depresji oraz blokować naszą karierę zawodową.

Może nas kosztować dużo pieniędzy, zrujnować małżeństwo, ułatwić naszym dzieciom drogę do uzależnienia, a nawet może stworzyć zagrożenie dla zdrowia i długowieczności. Autor książki w oparciu o swoje badania na pacjentach doszedł do wniosku, że narzekanie może być szansą a nie przeszkodą. Może ono stanowić narzędzie wprowadzania ważnych poprawek, zarazem dokonać zasadniczych zmian w całej społeczności.

Autor pyta: dlaczego więc tak dużo narzekamy?

A tak mało mamy z tego korzyści?

I co najważniejsze.

Dlaczego tego nie widzimy i nie robimy nic, by tę niekorzystną tendencje powstrzymać?

Na określenie osoby narzekającej powstał wierszyk:

”Ja nienawidzę być wierzgaczem,

Bo ciągnie mnie w spokojne strony,

Lecz tylko zawias, który skrzypi,

Ma szansę być naoliwiony”.

A morał tego wierszyka: choćbyśmy nie wiem jak bardzo nie znosili narzekania, czasami trzeba to robić i to tak głośno, by zwrócić na siebie uwagę. W dzisiejszych czasach skarżymy się do obcych ludzi w internecie. Dlatego powstało bardzo dużo firm zajmujących się skargami np. agencja do spraw zażaleń to tylko jedna z firm oferujących w inetrnecie wachlarz usług.

Drogi czytelniku, tylko w tej książce możesz przeczytać jak skuteczne narzekanie może przyczynić się do budowania odporności emocjonalnej, jak może poprawić nasze poczucie własnej wartości, nasze relacje z innymi, a także zwiększyć poczucie szczęścia, zaś w niektórych przypadkach może nawet ocalić życie.

Autor ukazuje nam praktyczne techniki jak można skutecznie zadziałać, gdyż życie często dostarcza nam dużo okazji do wpływania na naszą społeczność np. w sklepie, w restauracji, autobusie czy taksówce.

Korzystajmy zatem z tych porad, aby nie tylko narzekać, ale także chwalić jakość świadczonych usług.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.