IT, BiznesRecenzje książek

Karolina Zmitrowicz – „Jakość projektów informatycznych. Rozwój i testowanie oprogramowania” – wyd. Helion

Karolina Zmitrowicz – „Jakość projektów informatycznych. Rozwój i testowanie oprogramowania” – wyd. Helion

 „Jakość projektów informatycznych. Rozwój i testowanie oprogramowania”

LSD to Lean Software Development, a ISO 9000, ISO 19011:2011, ISO/TS 16949:2009, to nie żadne konserwanty tylko certyfikaty systemów jakości, czyli normy określające powtarzalną jakość usług lub produktów. Nie dają one gwarancji, lecz mówią o zachowaniu minimalnych wymagań dotyczących poziomu usług.

Opisane oraz zobrazowane w formie grafik i rysunków procesy monitorujące i zarządzające jakością produktów, oraz oferowanych usług sprawiają, że zainteresowana osoba nie skupia się na zapamiętaniu wielu skompilowanych i trudnych fraz, a na łatwym i przyswajalnym zrozumieniu zagadnienia.

Prosty przykład obrazujący każdemu czytelnikowi tej recenzji potwierdzenie napisanych przeze mnie wyżej słów:

Analiza Pareto, to proste narzędzie, a zarazem twierdzenie wykorzystywane w zarządzaniu i statystyce. Vilfredo Pareto odkrył, że ok. 20% społeczeństwa posiada w swoim władaniu 80% całkowitego majątku. Prowadząc różnorodne badania, naukowcy udowodnili, że reguła ta dotyczy prawie każdej dziedziny życia, np.:

80% sprzedaży generowane jest przez 20% klientów

80% wad generowane jest 20% wystąpienia przyczyn

20% informacji warunkuje 80% decyzji

Pareto opracował założenie, że 20% przyczyn generuje 80% błędów. Dzięki tej informacji uzyskujemy wręcz absurdalnie banalne i bardzo skuteczne narzędzie, do poprawy jakości poprzez eliminację najczęściej występującego powodu nieudanych działań. Prawda, że proste?

W książce „Jakość projektów informatycznych. Rozwój i testowanie oprogramowania” naturalnie możemy znaleźć również informacje dotyczące sprawdzania poprawności. Słowa Edsgera Dijkstry, znanego pioniera informatyki: „Testy mogą pokazać obecność błędów, ale nigdy ich brak”.

Testowanie oprogramowania, to niezwykle ważny proces. Większość obowiązujących i wykorzystywanych standardów rodziny ISO, oraz IEEE została opisana w zrozumiały dla czytelnika sposób. Ciekawa grafika przedstawiająca zagadnienie, daje sporo do myślenia. Możemy również znaleźć opisy rodzajów testów, techniki testowania, planowania, oceny i kontroli testów, czy dokumentacji. Większość wspomnianych informacji opiera się na przykładach.

Nie wszystkie diagramy są jednak przedstawione w klarowny sposób (8 odcieni szarości niekiedy jest ciężko odróżnić). Wielka litera Q zapewne od słowa Quality (ang.:”jakość”) znajdujące się na okładce od razu rzuca się w oczy. Stonowanie kolorów mówi o poważnej tematyce.

Dużo informacji poparte przykładami, oraz sporo grafik obrazujących idee, to dobre rozwiązanie. Odczuwam niestety wrażenie, że autor chciał w niektórych przypadkach pokazać równocześnie skomplikowanie procesów.

Propozycja dla osób chcących w przyjemny sposób zapoznać się z (podstawowymi jednak) metodami tytułowego rozwoju i testowania oprogramowania.

Moja ocena: 8/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.