Michaił Bułhakow – “Fatalne jaja. Diaboliada” – Wyd. MG

Michaił Bułhakow – “Fatalne jaja. Diaboliada” – Wyd. MG

fatalne jaja diaboliada

Michaił Bułhakow kojarzony głównie z czasów licealnych, a dokładniej z utworu pt. ”Mistrz i Małgorzata” dziś prezentuje inny swój utwór, może trochę mniej znany pt. ”Fatalne jaja, Diaboliada”.

„Fatalne jaja” to opowiadanie o czerwonych promieniach. Jego akcja rozgrywa się w 1928 roku. W wyniku kilku eksperymentów profesor Piersikow odkrywa tzw. ”czerwony promień”.

Profesor swoje doświadczenia rozpoczął na żabach. W gabinecie uczonego zaczęły dziać się dziwne rzeczy: kijanki rozpełzły się z gabinetu po całym instytucie, w terrariach i na podłodze. We wszystkich zakątkach kumkały chóry żab. Profesor szybko orientuje się, że potrzebne są inne istoty żywe. Składa więc zamówienie na partię jaj różnych gatunków zwierząt. W tym czasie w Rosji wybucha „kurza epidemia” i masowo padają kury.

Co dalej z tego wyniknie?

Czy profesor będzie miał kłopoty?

Dodam tylko, że na skutek pomyłki przesyłek z jaj wykluły się egzotyczne zwierzęta, m.in. żmije, czy węże, które rosły do rozmiaru samochodu (anakonda). Te kilkustronicowe opowiadania można zrozumieć dwojako: jako satyrę na biurokrację Związku Radzieckiego oraz nieudolny organizm urzędniczy, który myli przesyłki i doprowadza do tragedii.

Jak zakończy się ta historia, to już doczytacie sobie sami. Ja powiem tylko, że długo panowały epidemie i choroby zakaźne, od trupów gadów i ludzi i długo jeszcze armia radziecka chodziła uzbrojona w gazy oczyszczające ziemię, zanim wszystko zakończyło się pomyślnie.

W utworze ”Diaboliada”-urzędnik Korytkow, pewnego dnia otrzymuje wypowiedzenie z pracy. Bardzo zdziwiony, ponieważ swoje obowiązki wykonuje sumiennie, postanawia na własną rękę wyjaśnić to nieporozumienie.

Co się za tym kryje?

Dlaczego Korytkow traci pracę z dnia na dzień?

Książka wydana w twardej oprawie. Kilkustronicowe opowiadania zasługują na Waszą uwagę. Styl autora jest prosty, do zrozumienia i przystępny, dzięki czemu mam nadzieję, że przeczytacie te utwory, do czego serdecznie Was zachęcam.

Sam oceń!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.