Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książekRomans, Erotyka, Literatura Kobieca

Mirosława Kareta – „Bezimienni”- Wyd. WAM

Mirosława Kareta – „Bezimienni”- Wyd. WAM

bezimienni

Bezimienni to druga część sagi  o rodzinie Petrycych.

Ciotka Pelagia powraca do rodzinnego Krakowa, aby odwiedzić rodzinę, ale też opowiedzieć historię i odtworzyć relację z czasów wojny i odszukać osoby jeszcze żyjące, którzy pamiętają tamtą katastrofę: losy załogi Liberatora, alianckiego bombowca, który rozbił się pod Krakowem. Pamięć o katastrofie i jej bohaterach nadal żyje w Krakowie i jest po dziś dzień kultywowana. Także Rada Miasta Krakowa nadała imię „Lotników Alianckich” bulwarowi nad Wisłą. Jest to więc upamiętnienie śmierci kilkuset alianckich lotników poległych w czasie II wojny światowej, w misjach nad południową Polską. Doktor Maksymilian Petrycy był uczciwym człowiekiem i cieszył się nieskazitelną opinią, a mimo to – od chwili ujawnienia w prasie jego niemieckiego pochodzenia – przeżywał dużo nieprzyjemności, upokorzeń i klęsk. Doktor Petrycy nie miał pojęcia i nie chciał uwierzyć, że jego ciotka Pelagia była zaangażowana w komórce wywiadowczej PPS. Uwierzyła jedynie Ania i postanowiła ciotce pomóc odnaleźć osoby żyjące i świadków, którzy widzieli katastrofę Liberatora.

Czy ciotka Pelagia odnajdzie i odtworzy losy z tamtych dni?

Autorka powieści bardzo starała się opisać miejsca w Polsce. O działalności krakowskiej PPS, o partyzantach I Pułku Strzelców Podhalańskich, o historii Dąbia, o cichociemnych i o ludziach krajowego podziemia. Jednak nie sposób przecież opisać wszystkich historii.

Historia rodu Petrycych, to nie tylko wyśmienicie napisana Saga, ale też heroiczna i bohaterska miłość Petera do Pelagii, ale też duża lekcja naszej polskiej historii, polskiego podziemia i walka o pamięć, aby Ci którzy pozostali- dbali  o to, aby młodzież pamiętała i wciąż odświeżała sobie tę niezapomnianą historię. Pod koniec książki zostały wykazane i opisane postaci historyczne, które w kolejności występują w książce. Drogi czytelniku poznaj dalsze losy historii Petrycych  i wydarzenie jakim była katastrofa Liberatora Dywizjonu Królewskich Sił Powietrznych.

Bardzo zachęcam do lektury.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.