Przygodowe, FantasyRecenzje książek

Nadia Hashimi – „Afgańska perła” – Wydawnictwo Kobiece

Nadia Hashimi – „Afgańska perła” – Wydawnictwo Kobiece

afganska perla

Kiedy poznajemy Rahimę jest dziewczynką, która żyje w afgańskiej rodzinie. Ojciec od zawsze pragnął mieć syna, lecz Allah niestety nie dał mu tego szczęścia. W zamian obdarzył go pięcioma córkami. Nie było im łatwo. Wszystkimi sprawami organizacyjnymi musiała zajmować się matka, ponieważ ojciec był uzależniony od opium. Kobieta powzięła często spotykany krok w afgańskich domach, a mianowicie zrobiła z Rahimy bacza posz – dziewczynkę udającą chłopca, po to aby rodzinie żyło się lepiej. Nie mogło to jednak trwać długo, bo dziewczęta z dużych afgańskich rodzin muszą szybko wyjść za mąż, po to aby jak najszybciej odciążyć rodziców. Tak też stało się u Rahimy, ona i jej dwie siostry zostały wydane za mąż w bardzo młodym wieku – Rahima miała dopiero trzynaście lat kiedy wyszła za prawie pięć razy starszego od niej mężczyznę. Perypetie przeplatają się z życiem prapraprababki Rahimy – Szekiby. Przeżycia dwóch kobiet są bardzo podobne, czasem takie same. Zobaczcie sami jak rozwinie się życie młodziutkiej żony. Dodam tylko, że nie została ona pierwszą żoną Abdula Chaliqa. Mężczyźni w Islamie mogą mieć aż cztery żony. Co do relacji między nimi, możemy się tylko domyślać jak bardzo są one złe.

Muszę powiedzieć, że książkę czyta się niesamowicie szybko i niesamowicie dobrze. Już od samego początku zaprzyjaźniamy się z młodą Rahimą i później towarzyszymy jej przez kawałek życia. Sama kiedy czytałam książkę, aż nie mogłam uwierzyć w rzeczy, które zostały tam opisane, w to jak traktuje się tam kobiety, jakie mają ograniczenia, prawa (a właściwie to jakich praw nie mają). Oczywiście nie wolno faworyzować żadnej religii, lecz to co dzieje się w Afganistanie w małych miasteczkach czy wioskach, jest wprost nie do pomyślenia. W większych miastach możemy zaobserwować już większą cywilizację.

W książce jest mnóstwo dialogów, które pozwalają nam jeszcze lepiej poznać bohaterów. Opisy jeżeli już są, to ubrane w taki sposób, że czytamy to z miłą chęcią i ciekawością. Książka zawiera 469 stron, lecz chciałabym Was bardzo prosić, abyście się takiej ilości stron nie bali. Sama przeczytałam tę książkę w dwa dni – to najlepszy dowód na to jak jest wciągająca i jak się ją czyta.

Oczywiście ta część którą Wam tutaj streściłam, to tylko malutki ułamek z życia Rahimy, a właściwie to sam początek. Późniejsze jej perypetie są o wiele bardziej zawiłe.

Komu polecam: szczególnie kobietom, ta książka poruszy Wasze serca, ale i pozwoli się zapoznać z tamtejszą kulturą. Doceńmy  też to co mamy i jakie prawa posiadają w Europie kobiety. To niesamowite jak łatwo można nas zdominować i sprowadzić prawie do rangi przedmiotu.

Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.