Poradniki, ZdrowieRecenzje książekRomans, Erotyka, Literatura Kobieca

Tara Mohr – „Podejmij wyzwanie” – Wyd. Galaktyka

Tara Mohr – „Podejmij wyzwanie” – Wyd. Galaktyka

podejmij wyzwanie

Poradnik Tary Mohr” Podejmij wyzwanie”, wydawnictwa Galaktyka, to nietuzinkowy poradnik dla kobiet. Fajna książka dla inteligentnych kobiet, które nie wierzą w siebie.  Autorka, pracująca jako coach stara się wyjaśnić kobietom skomplikowany świat zdominowany przez mężczyzn. W ciekawie prowadzonej narracji popartej licznymi przykładami opartymi na bazie doświadczeń, stara się przekonać kobiety, że zachowawcze postawy nie są dobre nie tylko dla nich samych, ale przede wszystkim dla świata, który nie może w pełni korzystać z kobiecej wrażliwości, doświadczeń czy talentów, które kobiety przeżywają nie tylko w życiu rodzinnym, ale również zawodowym czy w przestrzeni społecznej.

Poradnik rozpoczyna się wstępem, w którym autorka wyjaśnia swoją filozofię, i opisując  fragmenty autobiografii, wskazuje na ważną rolę wychowania i nawyków rodzinnych, które wywarły duży wpływ na jej postawę życiową i są fundamentalne dla opisywanego zjawiska.

Książka składa się z 10 rozdziałów. Każdy rozdział  podzielony jest  na krótkie fragmenty zawierające treści merytoryczne. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie pytań w tytule tych fragmentów, co powoduje, że czytelniczka bardziej skupia się na treści poszukując w tekście odpowiedzi. Innym ważnym elementem rozdziału są ćwiczenia, które pozwalają czytelniczkom na spotkanie z omawianą problematyką i ukierunkowują myśli. Każdy rozdział zawiera też pytania kontrolne, które  porządkują refleksje powstałe po przeczytaniu treści, oraz  najważniejsze wnioski, w których autorka jeszcze raz skrótowo stara się podsumować to, co miała do przekazania czytelnikowi.  Liczne elementy rozdziału bardziej jednak w mojej opinii powodują chaos niż uporządkowanie treści, ale mogą być dla niektórych czytelniczek pomocne w wizualizacji opisywanego problemu.

Zagadnienie samo w sobie z jednej strony jest ważne tylko dla kobiet, bo to im poświęca autorka swoje rozważania. Stara się je przekonać do podejmowania wyzwań, identyfikacji i współpracy z wewnętrznym krytykiem, odnalezieniem głosu wewnętrznej mądrości czy nowym spojrzeniem na lęk, którego każdy chyba  doświadcza. Postuluje pożegnanie się z nawykami grzecznej uczennicy, wyjście z ukrycia po to aby podejmować wyzwania we właściwym  czasie, a nie odkładanie ich na później oraz nawołuje do nieutrudniania sobie życia, czyli ograniczenie skłonności do pracoholizmu czy nadmiernego perfekcjonizmu.

Ocena 9/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.