Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książekReligijne

Agata Puścikowska – „Siostra na krawędzi” – Wyd. WAM

Agata Puścikowska – „Siostra na krawędzi” – Wyd. WAM

siostra na krawędzi

Niniejsza książka nie jest publikacją biograficzną – gdzie opisane jest całe życie od A do Z. Jest to rozmowa dwóch kobiet, które się spotkały. Tematy przeplatane są dygresjami i specyficznym nastrojem. Zachowana jest jednak chronologia wydarzeń z życia s. Joli, po to, aby czytelnik nie pogubił się w życiu klasztornym czy zakonnym. Poszczególne rozdziały książki to niejako oddzielne historie, tak jak puzzle z życia s. Joli. Jednak w centrum opowieści o życiu siostry niech będzie krótki życiorys.

Siostra Jolanta Glapka urodziła się w Zakopanem w latach czterdziestych, lecz po kilku latach wraz z rodzicami i młodszą siostrą przeprowadzili się do Jeleniej Góry. Jej ojciec był zagorzałym komunistą i krzywym okiem patrzył na Kościół i nie mógł pogodzić się z faktem, że córka chce wstąpić do zakonu. Lecz pod koniec życia ojciec nawrócił się na wiarę, wyspowiadał się i przyjął Komunię Św. Siostra Jola jako młoda dziewczyna zakochała się w polskich Tatrach. Ukończyła studia psychologiczne, bowiem bardzo fascynował ją człowiek. Latem 1980 roku wyjechała do Indii, aby pracować jako wolontariuszka, a jednocześnie zdobywała kolejne szczyty w Himalajach. Po wstąpieniu do zakonu całkowicie poświęciła się narkomanom i ludziom uzależnionym. Uważała, że  aby leczenie i terapia były pełne, potrzebne jest zaopiekowanie się człowiekiem: jego ciałem, psychiką i duszą. Założyła Fundację Życia, a potem w Legionowie rozpoczęła budowę Młodzieżowego Centrum Rozwoju Artystycznego i Duchowego. Ukochała więc młodych ludzi, uzależnionych i bardzo nieszczęśliwych, którzy potrzebują miłości i czułości macierzyńskiej. Lecz, gdy przychodziły chwile zwątpienia, czy na pewno ta praca jest dla niej – jeden z pacjentów odpowiedział: „a kto będzie nas kochał, jeśli siostra  odejdzie?”

Siostra marzy aby w powstającym Centrum udało się stworzyć studio nagrań i produkcji telewizyjnej, tak aby można było tworzyć dobrą muzykę, teledyski i programy.

Siostra lubi żyć na krawędzi: gór, szczytów, wyborów i spotkań. To siostra zakonna z pasją, żyje pełnią życia i to jest fascynujące.

Polecam gorąco Wam tę książkę jako lekturę obowiązkową, bo jest tak wciągająca i zajmująca myśli, że nie można jej pominąć.

Książka w miękkiej oprawie, zawiera niecałe 300 stron, łącznie ze zdjęciami siostry w górach, z Ojcem św. Janem Pawłem II, i wiele innych.

Kupując tę książkę wspomożecie budowę Centrum ”Pasja Życia”. Zachęcam i zapraszam – to naprawdę dobry wybór.

Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.