Przygodowe, FantasyRecenzje książekRomans, Erotyka, Literatura Kobieca

Aleksander Dumas – „Hrabia Monte Christo” – Wyd. MG

Aleksander Dumas – „Hrabia Monte Christo” – Wyd. MGhrabiamontechristo-czesc-1-1

Głównym bohaterem powieści „Hrabia Monte Christo” jest niejaki Edmund Dantes, oficer ze statku „Faraon”. Marynarz, który został nieświadomie uwikłany w spisek polityczny, a tym samym został nazwany agentem bonapartystów, który chce osiągnąć własne korzyści, co jest wierutnym kłamstwem. Skazano więc człowieka niewinnego na dożywotnie więzienie, który miał się wkrótce ożenić z ukochaną Mercedes, i któremu nie tylko odebrano wolność, ale i szczęście. Po 14 latach spędzonych w więzieniu, ucieka, aby dokonać zemsty na ludziach, przez których spędził tyle lat w więzieniu. Dzięki zaprzyjaźnionemu duchownemu z celi obok, odkrywa skarb, a powróciwszy do Paryża jako właściciel wielkich bogactw, przedstawia się jako hrabia de Monte Christo.

Jest to osoba o dwóch twarzach: jako Edmund Dantes jest człowiekiem bardzo szlachetnym, pokrzywdzonym przez los, który chce jedynie sprawiedliwości za to, co mu uczyniono, a stając się hrabią de Monte Christo równocześnie staje się osobą bezlitosną, bezwzględną, i nie waha się nawet poświęcić życia dzieci swoich wrogów.

Autor napisał tę powieść w 1844 roku, a pierwsze wydanie ukazało się dopiero w 1846roku. Jest to wspaniałe dzieło, klasyk literatury, którego czytelnik nie może nie znać, i do którego powraca z wielkim rozrzewnieniem. Postaci w powieści są głęboko przemyślane, a fabuła trzyma czytelnika w napięciu.

Można oczywiście obejrzeć film, ale przyjemności przeczytania książki nie można z niczym porównać. Tę powieść trzeba po prostu przeczytać. Chcę jeszcze zaznaczyć, że Aleksander Dumas napisał tę powieść w kilku częściach, ja proponuję Państwu część I,  i choć nie jest cienka, bo liczy 56 rozdziałów i 700 stron, to czyta się ją z wielką ochotą, bo to przecież dzieło ponadczasowe i trzeba je mieć w swojej biblioteczce.

Gorąco zachęcam do czytania.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.