Przygodowe, FantasyRecenzje książek

Aleksander Dumas – „Trzej muszkieterowie” – Wyd. MG

Aleksander Dumas – „Trzej muszkieterowie” – Wyd. MG

trzej muszkieterowie

Osiemnastoletni d’Artagnan opuszcza rodzinny dom, by wstąpić do muszkieterów króla Ludwika XIII. Na pożegnanie od matki otrzymuje maść, która wyleczy wszystkie rany, a od ojca- szpadę. Ale chyba każdy pamięta akcję powieści. Ponad dwadzieścia filmowych adaptacji.

Autor młodego muszkietera porównuje do Don Kichota „bez pancerza i nagolenników, w kaftanie wełnianym„- brzmi przyznacie to, trochę komicznie, lecz chłopiec jest bardzo ambitny, gdy od ojca swego otrzymuje polecenie „utrzymaj imię szlachcica, nie ustępuj nikomu, nikomu nic nie puszczaj płazem, oprócz kardynała i króla”. Dlatego młody d’Artagnan jest waleczny z dwóch powodów: po pierwsze jest Gaskończykiem, a po drugie musi sprostać wymaganiom ojca.

Pędzi więc młodzieniec do Paryża w którym nie zna żywej duszy. Od razu popada w kłopoty lecz z pomocą przybywają mu Atos, Portos i Aramis, którzy wnet stają się jego przyjaciółmi. Świetna powieść przygodowa, pełna wartkiej i wciągającej akcji, pojedynki i dworskie intrygi sprawiają, że powieść tę od pierwszych stron czytelnik polubi.

Bohaterowie są pełni temperamentu, a momentami bardzo zabawni, co sprawia, że powieść nie jest ani trochę nudna. Waleczność i temperament muszkieterów wzbudza szacunek nawet w nieprzyjacielu. Dumas należy do klasyków, a powieść Trzej Muszkieterowie do kanonu arcydzieł literackich.

Postawa d’Artagnana szlachetna i wyróżniająca się, czyni go muszkieterem i towarzyszem najmilszym pod słońcem. Rozum i uszczypliwa wesołość, duża odwaga nie była tylko wynikiem zimnej krwi lecz budziła w jego towarzyszach szacunek, przyjaźń i najwyższe uwielbienie.

Akcja powieści rozgrywa się w pierwszej połowie XVII wieku we Francji i Anglii, a Francją zaś rządzi młodociany Ludwik XIII, gdzie oblężenie La Rochelle było jednym z najdonioślejszych wydarzeń politycznych.

Autor w swej powieści  podaje wiele szczegółów z tej epoki, która ściśle wiąże się z historią. W powieści występuje także tzw. „czarny charakter”, czyli Milady. Jednak muszkieterowie będąc dżentelmenami przebaczają jej wszystko zło, jakie im wyrządziła, złamaną przeszłość, stracony honor i miłość splamioną w jakich ich pogrążyła.

Myślę, że dacie się wciągnąć drodzy czytelnicy w wir czytania, bowiem książka jest naprawdę prześwietna i godna polecenia, a do tego w przepięknym wydaniu , w twardej oprawie sprawia, że tę najsłynniejszą powieść płaszcza i szpady chce się już czytać, bądź jeszcze raz do niej powrócić oraz chce się ją także mieć w swojej domowej biblioteczce.

Życzę wielu uśmiechów podczas czytania tej wspaniałej powieści

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.