Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Alex Perry – „Dobre matki” – Wyd. Znak

Alex Perry – „Dobre matki” – Wyd. Znak

dobre matki

Poznajcie prawdziwą historię kobiet, które przeciwstawiły się najpotężniejszej mafii świata.

Głównym celem wszystkich organizacji mafijnych było stworzenie konsensusu co do źródła władzy. U progu XX – stolecia uliczni chuligani z Kalabrii zostali wciągnięci do lokalnych komórek tej organizacji, a każda komórka miała swój rewir, hierarchię i szefa.

Mafiosi bardzo rzadko stosują bezpośrednie groźby. Starają się wysyłać komunikaty o podwójnym znaczeniu: potrafią zlecić morderstwo, patrząc tylko na daną osobę z ławy oskarżonych w sądzie. Lea Garofalo była prawdziwą mafijną księżniczką. Carla Costa poznała będąc nastolatką i szybko się w nim zakochała.

I gdyby Lea zostawiła Carla po kilku latach małżeństwa, żyłaby do dziś…

Swoją córkę Denise wychowywała sama przez 16 lat, do momentu aż w ich życie nie zaczął ingerować Carl.

I oto pewnego razu Lea nagle zniknęła…

Co się z nią stało?

Ktoś ją uprowadził?

Albo co gorsza zabił?

Córka Denise postanowiła rozwikłać te zagadkę.

Długo drążyła temat aż w końcu się udało…

W Kalabrii zaginięcie Lei nie wymagało większych wyjaśnień. Mafia ma nawet specjalne określenie na to, co się stało z ludźmi, którzy pewnego dnia po prostu zniknęli ”lupara bianca” (biała strzelba), czyli pozbawione świadków zabójstwo, po którym nie zostają żadne ślady, nawet zwłoki.

Jednym z najbardziej bezczelnych oszustw  był jej związek z nauczaniem kościoła. Odwoływała się do postaci świętych, zwłaszcza do Matki Boskiej i Michała Archanioła.

Zaś w czerwcu 2014roku Papież Franciszek zadał kolejny cios mafii, kiedy odwiedził Kalabrię i przed stutysięcznym tłumem dokonał ekskomuniki wszystkich mafiosów, a także potępił Ndranghetę jako przykład ”uwielbienia zła i pogardy dla powszechnego dobra”.

Ndrangheta zawsze opierała swa potęgę na mitach. Jednym z tych mitów było to, że nikt, a zwłaszcza kobieta nie mogła się jej sprzeciwić. Lea Garofalo,Giuseppina Pesce, Maria Concetta Cacciola i Denise Cosco zadały kłam temu przekonaniu i dlatego musiały umrzeć.

A historie ich życia musiały zostać przepisane na nowo. Cały świat zyskał dzięki temu, że mała grupa kobiet z południowych Włoch postanowiła zmienić swój los, który został im narzucony przez innych ludzi.

Fantastyczna i autentyczna historia odważnych kobiet, które dzielnie przeciwstawiły się potężnej mafii. Książka zawiera 26 rozdziałów i 342 strony i uważam, że jest godna polecenia, bowiem ukazuje wstrząsające kulisy mafijnych kobiet, które wypowiedziały wojnę włoskiej mafii w obecnych czasach.

Kobiety te miały odwagę, aby przeciwstawić się swoim ojcom i mężom, aby ocalić swoje dzieci.

Bardzo zachęcam do lektury.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.