Poradniki, ZdrowieRecenzje książek

Alexandra Horowitz – „Nosem psa” – Wyd. Czarna Owca

Alexandra Horowitz – „Nosem psa” – Wyd. Czarna Owca

nosem psa

Alexandra Horowitz to zapalona wielbicielka psów. W swojej książce pt. „Nosem psa” pisze o sobie, że „mam bzika na temat psów: żeby naprawdę je poznać, trzeba zrozumieć jak to jest być psem. A w ich przypadku wszystko zaczyna się od nosa”. Napisała tę książkę, bo chciała opowiedzieć o zgłębianiu tajemnic psiego nosa, w sposób jakiego jeszcze nigdy nie praktykowano.

Co pies wyczuwa, wąchając Ciebie, czy ziemię, lub wtykając nos głęboko w futro innego psa?

Co wie o Tobie takiego, czego nie wiesz nawet Ty sam?

Jak się odbiera zapachy świata za pomocą psiego nosa?

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej, weźcie do ręki tę książkę i wczytajcie się w nią. Znajdziecie tam wiele fachowej wiedzy, ciekawych anegdot i historii z życia tych wspaniałych czworonogów. Jeśli macie w domu psa, lub jeśli kochacie zwierzęta, poczytajcie o przedstawicielach swojego gatunku i o zapachach ludzkiego świata, w którym żyją. Inspiracją dla autorki do napisania tej książki były dwa psy-czarujące kundelki.

Psi nos nie tylko rozpoznaje obiekty-konkretnie swojego pana, siebie samego, lecz także zjawiska abstrakcyjne. Dla psa nawet nowy dzień ma swój zapach. Każdy pies najchętniej łowi zapachy z powietrza, stoi i węszy powietrze.

Aby zrozumieć, jak pies potrafi robić to wszystko, musimy podążać za jego nosem. Zajrzyj więc razem z autorką do psiego nosa. W naszym umyśle rzeczywistość składa się z obrazów-w umyśle psim -z zapachów. My odbieramy słowa – on opary.

Pies tropiciel-to prawdziwy mistrz węchu. Szuka szczególnego obiektu, który wydziela zapach: zaginionej osoby, nielegalnych narkotyków, niepożądanych roślin, komórek rakowych, szkodliwych owadów.

Wzrok i słuch też mogą być pomocne, ale najważniejszy jest węch. No i psy wyszukują nas-tropiące i ratownicze psy podążają śladem zaginionych, zgubionych lub martwych, przestępców, ludzi, którzy utracili orientację. Zapach człowieka jest na tyle silny, że pies może go odszukać nawet po dłuższym czasie, pod wodą, gdy osoba już się oddaliła, a nawet kiedy przedmiot, z którym miała kontakt, został rozerwany wybuchem.

Ta niezwykła książka zrodziła się z rozmów, wywiadów, wykładów i doświadczeń z psami oraz ludźmi, którzy zajmują się węchem zawodowo. Drogi czytelniku, jeśli chcesz przeżyć wspaniałą przygodę, wciągnij nosem powietrze i wyrusz w podróż przez wonie i zapachy, a poznasz prawdę o węchowych zdolnościach psów oraz na temat możliwości nowych  czasów. Świat jest pełen aromatów, które nie docierają do nas z braku odpowiednich narzędzi. Takim narzędziem może być dla nas nasz pies.

Zachęcam do lektury.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.