IT, BiznesRecenzje książek

Andrew Stellman, Jennifer Greene – „Agile. Przewodnik po zwinnych metodykach programowania” – wyd. Helion

Andrew Stellman, Jennifer Greene  – „Agile. Przewodnik po zwinnych metodykach programowania” – wyd. Helion

agile

Wydawnictwo Helion kolejny raz zaskakuje świetną pozycją z pogranicza Informatyki i nowoczesnych technologii. Tym razem jest to „Agile. Przewodnik po zwinnych metodykach programowania” napisana przez duet doświadczonych autorów książek związanych z IT Andrew Stellmana i Jennifer Greene. Dynamicznie wprowadza w świat zwinnych metodyk programowania. W bardzo przystępny sposób przekazuje wartości stojące za efektywnym wykorzystaniem technik do tworzenia lepszego oprogramowania.

Przygoda z Agile rozpoczyna się od poznania podstawowych wartości i zasad tego podejścia. W kolejnych rozdziałach omawiane są popularne metodyki takie jak Scrum, XP, Lean czy Kanban. Autorzy korzystają z każdej okazji i dobitnie przypominają o tym, że techniki te nie tylko się stosuje. Dobrze także znać wartości jakie za nimi stoją, co często jest kluczem do sukcesu dla zespołu. W treści znajdziemy wiele odpowiedzi na problemy z jakimi stykają się realne zespoły wdrażające Agile. Odpowiedzi te są wplatane w historyjki, które są nieodzownym elementem poznawania kolejnych metodologii. Czytelnicy bardziej techniczni nawet mogą mieć wrażenie nadmiarowości tego sposobu przekazywania wiedzy.

Autorzy starają się maksymalnie angażować czytelnika przez humorystyczne ilustracje czy zabawne stwierdzenia. W każdym rozdziale możemy znaleźć „Punkty kluczowe” czyli najważniejsze aspekty omówionych zagadnień, co według mnie jest bardzo dobrą techniką pomagającą w zapamiętywaniu kolejnych zasad i wartości. W celu kontynuowania zagłębiania się przez czytelnika w odpowiednią metodologię, autorzy często podsuwają zewnętrzne źródła.

Książka ma typową okładkę dla wydawnictwa Helion, które na okładkach zwykło umieszczać jakieś zwierzątko. Tym razem jest to zagrożony gatunek małpy, Miko czarny. Czcionka jest bardzo przyjemna podczas czytania. Ilość stron 352, jest zadowalająca jak na wprowadzenie do tak rozległego świata metodyk zwinnych. Muszę przyznać, że książkę czyta się bardzo szybko.

Jest to doskonała pozycja nie tylko dla początkujących programistów stosujących Agile, ale także bardzo dobre przypomnienie pewnych aspektów dla trenerów metodyk zwinnych. Tę książkę mogę polecić również każdej osobie zainteresowanej praktycznym podejściem do wykorzystywania poznanych wartości i reguł. To była moja pierwsza książka związana z tą tematyką i zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

Moja ocena to 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.