Przewodniki, Literatura PodróżniczaRecenzje książek

Anna Korzeniowska – „Maroko kraina Gnawy”

maroko

Autorka najnowszej książki podróżniczej pt. „Maroko – Kraina Gnawy” ukazuje a jednocześnie zaprasza nas do najstarszego królestwa w świecie muzułmańskim, czyli Maroka.

To kraina pustyni napełniająca wiecznego wędrowca siłą. Egzotyczne królestwo budzące zaciekawienie i poruszające wyobraźnię ludzi Zachodu.

Medyna-to najstarsza część miasta.

Składa się z wielu dzielnic, a w każdej z nich znajduje się pięć budowli publicznych, które zaspokajają potrzeby mieszkańców: meczet, łaźnia, piekarnia, szkoła koraniczna, fontanna – studnia.

Dla turystów jest to raczej labirynt, z którego ciężko się wydostać. Ulubionymi napojami Marokańczyków w kawiarniach są kawy z mlekiem i przede wszystkim herbaty miętowe, określone jako napoje życia.

Można tu spotkać tubylców, kobiety rozwieszające pranie, śmieci i głodne psy, a więc bieda jest widoczna na każdym kroku.

Obok Oceanu Atlantyckiego widać meczet Hassana II. Jest to muzułmańska świątynia, która jest trzecia pod względem wielkości na świecie. Maroko ma cztery stolice: Fez, Marrakesz, Meknes i Rabat, zaś Berberowie to najstarsi mieszkańcy Maroka. Marokańczycy kochają przyprawy i zioła.

Zapach przypraw bowiem unosi się nie tylko tam, gdzie są przygotowane i sprzedawane potrawy lecz także na straganach. Do najpiękniejszych miejsc w Maroku zalicza się wieś Ajt Bin Haddu. Jest to labirynt zabudowań z ubitej rudawej gliny, wznoszący się przy wyschniętym korycie rzeki Mallah.

Kraje muzułmańskie są państwami, gdzie kobieta nie ma takich samych praw niż mężczyzna. Porywani są również ludzie dla okupu, ale przecież niebezpiecznie może być wszędzie.

Autorka książki oprócz fantastycznych i niesamowitych opowieści karmi nasze oczy także niesamowitymi widokami np. karawana wielbłądów na pustyni, nocleg na pustyni i pokonywanie wydm, picie herbaty na pustyni, czy polsko-marokańska przyjaźń.

Książka zawiera również praktyczne wskazówki typu: kiedy najlepiej wybrać się do Maroka? Czym się tam poruszać? Jaka tam jest waluta, język, potrawy, czy czego należy unikać w Maroku.

Zachęcam Was moi drodzy dajcie się porwać w fantastyczną podróż, gdzie kultura i religia jest zupełnie inna lecz także życzliwość ludzi bardzo wielka.

Człowiek bowiem i natura to jedność.

Zachęcam do lektury.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.