Recenzje książekRomans, Erotyka, Literatura Kobieca

Anne B. Ragde – „Ziemia kłamstw” – Wyd. Smak Słowa

Anne B. Ragde – „Ziemia kłamstw” – Wyd. Smak Słowa

ziemia kłamstw

Ziemia kłamstw to saga rodziny Neshov, pierwsza z czterech części. Treścią tej książki jest historia trzech braci bardzo różniących się od siebie.

Najstarszy z nich Tor, najbardziej związany z matką, bo mieszka z nią i zajmuje się gospodarstwem. Matka tak go sobie podporządkowała, że choć obecnie jest dorosłym mężczyzną, nie potrafi się przeciwstawić matce, aż do tego stopnia, że poświęcił dla matki swoją największą miłość i zostawił ją, gdy była w ciąży, gdyż matka nie akceptowała swojej przyszłej synowej. Tor całą swoją miłość przelał na zwierzęta domowe: kury, świnie, do tego stopnia, że rozmawiał z nimi jak z ludźmi, karmił ich, opiekował się nimi i poświęcał im więcej uwagi niż samemu sobie. Drugi z braci Margido-właściciel firmy pogrzebowej, pięćdziesięcioletni kawaler, niewierzący w Boga, ale przed bliskimi skrzętnie to ukrywający. Trzeci z braci Erlend-homoseksualista, mieszkający z partnerem, nie mógł wrócić do domu rodzinnego gdyż został wyklęty przez matkę. Bracia nie żyją ze sobą w zgodzie, latami ze sobą nie rozmawiają. I oto nagle spotykają się przy łóżku umierającej matki, która nagle dostała wylewu.

Czy bracia pogodzą się?

Czy odbudują swoje relacje, tak jak w latach dzieciństwa?

Czy odżyją dawne wspomnienia i braterska miłość?

Akcja powieści rozgrywa się w mroźnej Norwegii. Autorka bardzo szczegółowo opisuje zwyczaje tam panujące i tradycję, a nawet znajdziemy tam opis jedzenia. Język tej powieści jest prosty, przejrzysty, tak że książkę czyta się lekko i przyjemnie.

 Autorka w pierwszym tomie swej sagi odsłania kulisy prawdziwej natury człowieka. Rodzina bardzo pogubiła się w swoich relacjach, zatraciła resztki wzajemnego szacunku i zmieniła się wprost w toksyczną rodzinę, gdzie wszyscy nawzajem zadają sobie ból i cierpienie.

Autorka w swej książce nie boi się trudnych tematów. Pisze o samotności, odrzuceniu, rezygnacji z miłości życia i homoseksualizmie. To piękna i odważna książka, która bez reszty wciąga czytelnika, tak że trudno się od niej oderwać. Polecam ją każdemu, kto kocha dobrą literaturę, bez sztuczności i przesłodzenia.

Takie zwykłe życie najzwyklejszych ludzi.

Bardzo gorąco ją Wam polecam.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.