Recenzje książekReligijne

Anselm Grun – „Ojcze, przebacz im” – Wyd. Święty Wojciech

Anselm Grun – „Ojcze, przebacz im” – Wyd. Święty Wojciech

ojcze przebacz im

Wprawdzie jest jeszcze okres karnawału, ale już niedługo zbliża się Wielki Post, czyli czterdziestodniowy okres pokuty. Ten czas zmusza chrześcijanina do refleksji: kim tak naprawdę jestem jako chrześcijanin? Dokąd zmierzam? Czym jest dla mnie moja wiara?

Wielki Post przypomina nam o nawróceniu i pokucie. Czterdziestodniowy okres przygotowania do Wielkanocy stanowi jakby trening wewnętrznej wolości człowieka. Ludzie w tym czasie powinni uwolnić się od wewnętrznego przymusu zaspokajania swoich potrzeb. I to nie tylko odnosi się do jedzenia i picia, lecz do wszystkich pragnień i pokus. Czterdzieści dni w Piśmie Św. to symboliczny okres. Czterdziestka jest liczbą odnowy, czterdzieści dni trwał potop, przez czterdzieści dni Mojżesz przebywał na górze Synaj, nie jedząc i nie pijąc, także przez czterdzieści dni pości na pustyni Jezus, by odeprzeć pokusy szatana.

Ta książka – to właśnie przewodnik po okresie Wielkiego Postu . Autor podejmuje medytację nad Ewangeliami z kolejnych niedziel Wielkiego Postu i odczytuje je w taki sposób, aby powstał z nich program przeżywania danego tygodnia.

Autor zwraca uwagę też, że okres ten obejmuje siedem tygodni, więc rozważa w każdym tygodniu jedno z siedmiu słów Jezusa na krzyżu. Słowa te wypowiedziane przez Pana w czasie Jego męki, stanowią streszczenie całego Jego nauczania, testament Jego miłości. Słowa Jezusa na krzyżu mają zwrócić naszą uwagę  na to co wypowiadamy czasem bezmyślnie, nie zastanawiając się. Okres czterdziestu dni jest czasem oczyszczenia głównie naszego języka: z obmawiania innych, oczerniania i złośliwości.

Autor pragnie przybliżyć człowiekowi siedem słów Jezusa tak, aby pokazać, że dotyczą one siedmiu podstawowych lęków człowieka i mają na celu ich przemienienie. Po rozważeniu każdej z Ewangelii autor proponuje nam formę pewnych ćwiczeń, coś w formie treningu, który pomoże nam w uzyskaniu większej wolności wewnętrznej. Wielki Post ma pomóc nam we wpajaniu sobie nowego sposobu patrzenia na rzeczywistość: patrzenie z wiarą i wierzenia z otwartymi oczami.

Bardzo zachęcam do lektury i medytacji.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.