Kryminał, DramatRecenzje książek

Antoni Czechow – „Pawilon szósty”

pawilon szósty

Antoni Czechow to autor krótkich form opowiadania i klasyk literatury rosyjskiej. Wydawnictwo MG dostarczyło nam-czytelnikom kolejną porcję fantastycznych opowiadań pt. ”Pawilon szósty”.

Wspólnym tematem tych opowiadań jest zaduma nad ludzkim życiem i jego egzystencją oraz kondycja społeczeństwa rosyjskiego u końca XIX wieku.

Pawilon szósty to pierwsze z czterech opowiadań Antona Czechowa.

Sala nr 6 to szpital psychiatryczny, w którym przebywają ludzie po przejściach. Leży tam pięcioro ludzi, a dokładniej mężczyzn, z których tylko jeden jest pochodzenia szlacheckiego, a reszta to mieszczanie.

Pierwszy od drzwi, siedzi z podpartą głową i patrzy w jeden punkt. Smuci się w dzień i w nocy, kiwa głową, rzadko się uśmiecha ani też się nie odzywa.

Drugi jest Żydem-”głupi Mosiek”, który zwariował kiedy spłonęła mu pracownia czapek.

Trzeci to Iwan Gromow-33 letni szlachcic, cierpiący na manię prześladowczą.

Gromow opowiada o podłości ludzkiej, o gwałcie, który pognębia prawdę, o pięknie życia, które kiedyś zapanuje na ziemi, o zakratowanych oknach, przypominających mu co chwila bezmyślność i okrucieństwo gwałcicieli.

Lekarzem szpitalnym jest Andriej Ragin. To dobry i szczery lekarz, pozbawiony jednak silnej woli. Początkowo bardzo ofiarnie leczy swoich pacjentów, lecz z czasem uznaje, że to nie ma sensu i szybko się nudzi.

Lekarz rozpoczyna rozmowę z Gromowem, która w końcu prowadzi do zaskakujących wniosków…

Autor w swych opowiadaniach ujmuje się za biednymi i chorymi ludźmi, który w gruncie rzeczy są bardzo nieszczęśliwi, ale cieszą się tym co mają i nie narzekają na swój los. Oprócz opowiadania pawilon szósty są jeszcze: Pojedynek, Wrogowie i Przykrość. Książka jak zwykle wydana w twardej oprawie, zawiera 218 stron.

Drogi czytelniku jeśli interesuje cię literatura A. Czechowa – to zapraszam do lektury.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.