Opowiadania, Bajki, KomiksRecenzje książek

Antoni Czechow – „Żarcik i inne bardzo różne opowiadania” – Wyd. MG

Antoni Czechow – „Żarcik i inne bardzo różne opowiadania” – Wyd. MG

zarcik i inne bardzo rozne opowiadania

Antoni Czechow-klasyk literatury rosyjskiej. I choć z zawodu wcale nie był pisarzem tylko lekarzem, to zdobył wielką popularność właśnie jako pisarz. Znany jest głównie z takich opowiadań jak: ”Śmierć urzędnika”, ”Kameleon”, czy właśnie „Żarcik”.

Czechow pisał o zwykłych i przeciętnych ludziach, o ich troskach, kłopotach, ale także o chwilach szczęścia i miłości. I tak w pierwszym opowiadaniu pod tytułem ”Żarcik” spotykamy parę młodych ludzi, można by rzec zakochanych w sobie.

Para zjeżdża w zimie na sankach, on szepce jej do ucha ”kocham Cię Nadziu”. I choć wcale chłopiec się z nią nie ożenił, tylko wyjechał, to po latach wspomina, że jego Nadzieńka jest już mężatką i ma troje dzieci. Ale tego jak chodzili na saneczki, jak wiatr przynosił jej słowa ”kocham Cię Nadzieńko”-nigdy nie zapomniała. Jest  to teraz dla niej najszczęśliwsze, najtkliwsze i najpiękniejsze wspomnienie całego życia.

Inne opowiadanie pt. ”Wykrzyknik”.

W Wigilię Bożego Narodzenia, gdzie dzieją się rzeczy niemożliwe pewien młody urzędnik zwraca uwagę starszemu, że pisząc pisma urzędowe nie stawia znaków interpunkcyjnych.

Oburzony do granic Pierekładin przyznaje, że od czterdziestu lat jest urzędnikiem, ale ani razu nie postawił na piśmie urzędowym wykrzyknika. Kiedy więc wyszedł na ulicę, tak się tym przejął, że zamiast dorożkarza ujrzał wykrzyknik. I wszystko mówiło mu o zachwycie, oburzeniu i gniewie.

Wtedy wziął szybko pióro i podpisał się ”Sekretarz kolegialny Jefim Pierekładin”!!!

I stawiając te trzy wykrzykniki był zachwycony, oburzony, uradowany i kipiał gniewem. Wtedy ognisty znak otrzymał zadośćuczynienie i zniknął.

Autor w swej książce zawarł 28 krótkich opowiadań. Jedne są miłe i sympatyczne, inne smutne i ponure, ale ogólnie bardzo miło mi się czytało. Wydawnictwo MG stanęło jak zwykle na wysokości zadania i wydało ten zbiór opowiadań w przepięknej twardej oprawie. Poza tym książka jest szyta, litery ma duże, a całość zawiera tylko 171 stron.

Zachęcam Was, sięgnijcie w wolnym czasie po tę książkę, tym bardziej, że są wakacje i czas urlopów. Książka jest fajna, zgrabnie napisana i często wywoła uśmiech na Waszej twarzy. Zachęcam bardzo serdecznie i gwarantuję, że książka Wam się spodoba i z chęcią kiedyś do niej jeszcze powrócicie.

Życzę miłej lektury i dużo uśmiechu.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.