Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Antonina Żabińska – „Ludzie i zwierzęta” – Wyd. Literackie

Antonina Żabińska – „Ludzie i zwierzęta” – Wyd. Literackie

ludzie i zwierzęta

Antonina Żabińska- żona dyrektora warszawskiego zoo, niezwykła kobieta i choć ciągle w cieniu męża, to jest autorką wielu książek, pisanych z wielką pasją i miłością do zwierząt.

Dom Państwa Żabińskich zawsze tętnił życiem. Licznie odwiedzali ich krewni, również ci dotknięci restrykcjami niemieckimi, bo wysiedleni z terenów włączonych do Rzeszy, powyrzucani z własnych domów i „koczujący” w Warszawie: wujowie, ciotki, kuzyni. Chętnie ich odwiedzali, gdyż obszerne mieszkanie i ogromna przestrzeń zieleni dookoła (40ha) bardzo przypominały wieś. Po kapitulacji Warszawy, Niemcy urządzali w zoo na tzw. lwiej wyspie, jeden z prowizorycznych składów odebranej Polakom broni. Poza tym Niemcy w mundurach pojawiali się często w zoo w charakterze spacerowiczów, nie wiedząc, że Pani Antonina ukrywa tam Żydów. Państwo Żabińscy gościli także w domu  harcerzy – dzieciaków jeszcze, chłopców w wieku szkolnym, którzy stanęli do walki w Szarych Szeregach z odwagą, zapałem i wiarą w zwycięstwo. Pani Antonina miała szczególne podejście do zwierząt. Zawsze  umiała je rozbroić, pozbawić lęku bądź  podejrzliwej ostrożności. Pierwszym jej zwierzęciem, bardzo ulubionym i kochanym był ryś, aż do tego stopnia, że swojego syna Pani Antonina nazwała Rysiem. Książka napisana z wielką miłością i sercem. Zawiera zabawne historie, które się przydarzyły w ogrodzie Państwa Żabińskich jak również ogromne poświęcenie całej rodziny w ratowaniu rzadkich okazów zwierząt, jak np. ostronos, czyli niedźwiedź z długim ogonem.

Mam nadzieję, że przeczytacie z chęcią te wspomnienia, bo są interesujące i ciekawe, momentami zabawne. Książka zawiera również zdjęcia z prywatnego albumu Państwa Żabińskich. Są na nich dzieci i najbliższa rodzina.

To wspomnienia z czasów okupacji, a także ludzi jakich autorka wspomina w swoich pamiętnikach, poświęca im wiele uwagi, ale chyba najwięcej poświęca istotom czworonożnym, kosmatym, skrzydlatym i innym, bo od dzieciństwa bardzo kochała zwierzęta.

Książka przepięknie wydana, w twardej oprawie, czyta się ją jednym tchem i mam nadzieję, że i Wy przeczytacie, do czego  oczywiście Was bardzo zachęcam.

Życzę przyjemnej lektury.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.