Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Bartosz Michalak – „Zatrzymani w kadrze” – Wyd. MG

Bartosz Michalak – „Zatrzymani w kadrze” – Wyd. MG

zatrzymani w kadrze

Myślę, że książka bardzo wartościowa i przeznaczona nie tylko dla osób, które interesują się polską kinematografią i biografiami wspaniałych reżyserów oraz operatorów.

Książka przede wszystkim składa się z indywidualnych wypowiedzi danych osób, dotyczących operatorów chociażby tak wielkich jak Lipman, czy wielkich reżyserów jak Wajda czy Polański.  Mnie samej te wypowiedzi uświadomiły też jeden istotny szczegół, mianowicie taki, że sami nie zdajemy sobie sprawy, iż do przygotowania dzieła filmowego sam reżyser i aktorzy nie wystarczą. Dlaczego więc pomijamy operatorów? Czy to media i opinia publiczna umniejszają ich zasługi? A może uważamy, że świetny film to tylko zasługa talentu reżyserskiego?

Otóż nie! Sam reżyser i świetni autorzy nie wystarczą, w ten sposób nie powstanie świetny film. O samym Lipmanie mówi się, co zresztą potwierdzają wypowiedzi choćby samego – nie żyjącego już – Wajdy, który mówił, że tylko Lipman potrafił robić ujęcia „z ręki”. Za przykład wielkiego jest tutaj także brany polski film, na pewno wielu z nas znany pt. „Kanał”, gdzie jedni nie chcieli podjąć się realizacji tego filmu, bo nie wierzyli, negowali, lub uważali, że ujęcia w kanale po prostu nie wyjdą. Okazało się jednak pomimo złych głosów, że wyszedł i był spektakularnym sukcesem Lipmana i Wajdy.

Swoją drogą, w trakcie czytania sama uświadomiłam sobie, jak wielu filmów z polskiej klasyki nie widziałam i, że w końcu pora na to, żeby zaległości nadrobić. Tym bardziej, że jest tu mowa nie tylko o debiutach znanych reżyserów, ale także o filmach, które zbierały same dobre recenzje i same nagrody. Naprawdę warto przeczytać i już dziś rekomenduję zrobienie listy filmów, które musicie oglądnąć aby nadrobić zaległości.

Książka pomimo tego, że jest pisana trochę na kształt wywiadu z poszczególnymi osobami, nie męczy czytelnika, a wręcz zachęca do dalszego zagłębienia i poznania dziejów polskiej kinematografii.

Znajdziecie tu trochę historii, trochę o biografiach znanych osób, trochę o znanych filmach i w rezultacie gwarantuję, że będziecie usatysfakcjonowani zdobytą tutaj wiedzą.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.