Recenzje książekReligijne

Benedykt XVI – „Jezus z Nazaretu. Od wjazdu do Jerozolimy do Zmartwychwstania”

Papież Benedykt XVI czyli Joseph Ratzinger opisuje losy Jezusa z Nazaretu. Ta książka obejmuje okres życia Jezusa od wjazdu do Jerozolimy do Zmartwychwstania.

Droga ta była ”wchodzeniem” najpierw w sensie geograficznym, bowiem jezioro Genezaret znajduje się około 200 metrów poniżej poziomu morza, a Jerozolima 760 metrów nad jego poziomem.

Główny cel ”wchodzenia” Jezusa stanowi Jego ofiara krzyżowa.

Książka ta obejmuje rozdziały począwszy od: wjazdu Jezusa do Jerozolimy, poprzez eschatologiczną mowę Jezusa, poprzez umycie nóg, modlitwę Jezusa, Ostatnią Wieczerzę, Ogród w Getsemani.

Obejmuje też cały proces Jezusa, Ukrzyżowanie Jezusa i złożenie do grobu aż po Zmartwychwstanie.

”Było to przed Świętem Paschy. Jezus wiedząc, że nadeszła Jego godzina, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował”.

Wraz z Ostatnią Wieczerzą bowiem nadeszła godzina Jezusa, do której od początku zmierzała Jego działalność.

„Godzina” Jezusa jest godziną tego wielkiego przejścia przemiany. Sama więc miłość jest procesem przechodzenia i przemiany – wychodzenia z ograniczeń ludzkiej kondycji podlegającej śmierci, w której wszyscy jesteśmy od siebie odłączeni.

Autor książki szczegółowo opisuje Wielkie Triduum Paschalne:

-czwartek-Ostatnia Wieczerza Jezusa z uczniami

-piątek-nie samo święto lecz jego wigilia: proces Jezusa i wykonanie śmierci

-sobota-spoczynek w grobie

-niedziela-Zmartwychwstanie.

Według tej chronologii Jezus umiera w tym samym czasie, kiedy w świątyni zabijano baranki paschalne. Umiera jako prawdziwy Baranek, który w tamtych barankach był tylko przeczuwany.

Autor zadaje pytanie:

Kim właściwie byli oskarżyciele Jezusa?

Kto nalegał na wydanie na Jezusa wyroku śmierci?

Jak w tym momencie mógłby tam być obecny cały lud i domagać się śmierci Jezusa?

Książka jest przepięknie wydana, ma twardą oprawę i bogatą szatę graficzną. Książka, a raczej można ją nazwać-rozprawa, choć jest głęboko teologiczna, to może warto, właśnie w tym okresie Wielkiego Postu wziąć ją do ręki i głęboko wczytać się w nią. To bardzo dobra nowość.

”Jeżeli Chrystus nie Zmartwychwstał daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także nasza wiara. Okazuje się bowiem, że byliśmy fałszywymi świadkami Boga skoro umarli nie zmartwychwstaną. Przeciwko Bogu świadczyliśmy, że z martwych wskrzesił Chrystusa”. – z Listu Św. Pawła.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.