Religijne

Bł. kardynał Stefan Wyszyński. Więzień w Panu – Zenon kard. Grocholewski – Wyd. Św. Wojciech

Bł. kardynał Stefan Wyszyński. Więzień w Panu – Zenon kard. Grocholewski

kardynał Stefan Wyszyński

https://dobrerecenzje.pl/bl-kardynal-stefan-wyszynski-wiezien-w-panu-zenon-kard-grocholewski-wyd-sw-wojciech/

Kardynał Stefan Wyszyński zwany ”Prymasem Tysiąclecia” to mąż stanu i obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła. Prymasem Polski był przez ponad trzy dekady.

Najbardziej znane są zapiski z uwięzienia kardynała w Komańczy oraz Jasnogórskie Śluby Narodu. W swojej książce kardynał Zenon Grocholewski pisze, że Zapiski więzienne pisane przez Wyszyńskiego były na bieżąco, gdzie kardynał wyraził życzenie, by czytelnikowi Zapisków więziennych przekazać dwie informacje: po pierwsze będąc uwięzionym, nie pisał książki, lecz robił tylko notatki dla siebie, a po drugie -czytając tekst po latach mógłby dodać wiele uwag i wyjaśnień.

Nie zrobił tego dlatego, żeby zachować autentyczność i prostotę więziennego zapisu. Oto cytat .”W mojej posłudze kapłańskiej niejednokrotnie doświadczałem jak trudno niektórym ludziom jest przebaczyć wyrządzoną im krzywdę. Nie potrafią pohamować w sobie chęci odwetu i zemsty”.

Z Zapisków kardynała możemy dowiedzieć się o jego zainteresowaniach, ulubionej lekturze, stosunkach rodzinnych, duchowości, pracowitości, zawierzeniu Maryi, pokorze, praktykach religijnych oraz o zainteresowaniu przyrodą. Lektura ta dostarcza nam wielu różnych spostrzeżeń na różne tematy, zwłaszcza, gdy chodzi o sytuację kościoła w Polsce oraz teksty biblijne.

Warto tu również wspomnieć jak ocenia znaczenie Prymasa, Jan Paweł II. Człowieka można skłaniać do złego lękiem, ale także poprzez pokusy związane z pychą, pragnieniem posiadania lub przyjemności. Kardynał Wyszyński nie był człowiekiem, którego można było zastraszyć.

Niezłomny okazał się również wobec złudnych pokus: kiedy proponowano mu wyjazd za granicę odpowiadał: ”Proszę sobie to zapamiętać że wolę polskie więzienie niż zagraniczne pałace”.

Książka niezwykle ciekawa i fascynująca. Ukazuje nie tylko apostolstwo cierpienia, ale również miłość nieprzyjaciół poprzez lęk i męstwo w więzieniu. Przepiękne wydanie, twarda oprawa, bardzo wartościowa lektura.

Strona wydawnictwa: https://www.swietywojciech.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.