Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Blaza Popović – „Novak Djoković. Zwycięzca” – Wyd. Papierowy Księżyc

Blaza Popović – „Novak Djoković. Zwycięzca” – Wyd. Papierowy Księżyc

popovic - novak djoković

Książka, którą Wam przedstawiam, to pierwsza w Polsce biografia Novaka Djokovicia-jednego z najwybitniejszych tenisistów w historii. Jest to opowieść o utalentowanym tenisiście i szlachetnym człowieku, który okazał się bardzo skromnym i wrażliwym. Novak Djoković urodził się 22 maja 1987 roku w Belgradzie. Jego rodzice byli harmonijną parą.

Wspólnie nieśli ciężar na swoich barkach i bardzo się trudzili, gdyż w Serbii panowała wtedy wojna. Matka była zawsze silną i odważną kobietą. Jej trzej synowie-teraz już dorośli, a każdy dziś poszedł swoją drogą,  najstarszy z nich Novak jest dziś gwiazdą tenisa, a matka dla niego jest wciąż jego podporą.

Matka Novaka wiedziała, że musi zrobić wszystko, by umożliwić swojemu dziecku należyty rozwój, bo w pewnym momencie stanie się on jednym z najlepszych graczy na świecie. I choć Novak słabo pamięta wojnę, to dziś rzadko mówi o polityce, lecz pamięta dobrze swoje urodziny, gdy ”wszyscy śpiewali mu sto lat, a on patrzył na samolot, czy nie zacznie się bombardowanie”.

Jak to jest możliwe, że tenis w czasie działań wojennych był jedyną rzeczą, która zdołała utrzymać zdrowie psychiczne rodziny?

Czy jest możliwe, by opisać niemoc, którą czuje 12-latek, gdy słyszy wycie syren, a przez miasto przetacza się fala eksplozji?

Być może po prostu przejść przez życie i powiedzieć ”To już było i nigdy więcej się nie powtórzy”.

Tenis jest bez wątpienia bardzo drogim sportem. Według obliczeń, koszt roczny w Serbii wynosi ponad 100.000 euro i obejmuje staż juniorski dopóki nie zacznie się grać w turniejach zawodowych. Jednak to w przyszłości procentuje. Pasmo sukcesów z 2001 roku może być postrzegane jako trampolina. Już  2003 rok, Novak zaczął grać w profesjonalnych turniejach i fantastycznie się rozwijał. Novak zawsze wiedział jakiego najlepszego wyboru dokonać, a przy tym nie stracić własnego ja.

Jest to wielka sztuka.

Prześledź Drogi czytelniku karierę wielkiego sportowca i człowieka. Z chłopca, który posiadał wielki talent i był zafascynowany rakietą i piłkami, Novak stał się jednym z bohaterów ”białego sportu”.

Wydaje się, że tenis jest chyba najbardziej okrutnym sportem, jeśli chodzi o sławę, bo ta sława nic nie znaczy. Jesteś wart tyle, na ile był dobry ostatni punkt. Tenis nie zna litości. W tenisie gorsi po prostu nigdy nie wygrywają.

Książka przepięknie napisana, bardzo wzruszająca i skłaniająca czytelnika do myślenia. Wydana w twardej oprawie, ale gruba, bo zawiera 538 stron. Pod koniec książki umieszczone są zdjęcia Novaka z jego prywatnego albumu. Novak jest jednym z najlepszych graczy na świecie, niosącym pióropusz”złotej ery białego sportu”. Cudna książka, godna przeczytania i największej uwagi.

Gorąco polecam.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.