Literatura faktu, Biografia, Publicystyka

Bolesław II Szczodry. Trzeci król Polski od władzy po wygnanie -Norbert Delestowicz – Wyd. Avalon

Bolesław II Szczodry. Trzeci król Polski od władzy po wygnanie – Norbert Delestowicz

bolesław II szczodry

Drodzy czytelnicy! Ile wiecie tak naprawdę o królach Polski po Kazimierzu Wielkim? Zapewne jedni z Was wiedzą tyle, ile powiedziano w szkole na lekcji historii, bądź jeśli ktoś z Was posiada wykształcenie historyczne to oczywiście wiedzę o królach Polski ma. http://boleslaw-ii-szczodry-trzeci-krol-polski-od-wladzy-po-wygnanie–norbert-delestowicz—wyd-avalon

Autor Norbert Delestowicz przychodzi do nas z książką o Bolesławie II Szczodrym (1058-1079). Był to trzeci z kolei Piast, który został królem, który znał się na polityce zagranicznej, polityce wojennej, ale również swoje oczy zwrócił na Kościół, który znów przywrócił do dawnej świetności. Dowiecie się tutaj również o stosunkach jakie w tamtych czasach miała Polska z Rosją i jakie losy połączyły Bolesława II Szczodrego z synem księcia ruskiego Jarosława Mądrego – Izjasławem.

A jakie w tamtych czasach stosunki miał Bolesław II Szczodry z papieżem? To wszak ważna część historii naszego kraju. Otóż zaledwie, ale i aż zachował się jeden list od Grzegorza VII do polskiego księcia z 20 kwietnia 1075 roku. Czy w takim razie Szczodry został koronowany za zgodą papieża, czy może sam sobie na to pozwolił? Tego wszystkiego dowiecie się zagłębiając w lekturę. Jak sam autor tutaj pisze, zabieg literacki, który zastosował, w literaturze historycznej znaleźć możemy bardzo rzadko.

Jest to bardzo wartościowa wiedza historyczna przekazana nam przez autora. Oprócz oczywiście Gala Anonima, dzięki któremu mogliśmy poznać dzieje Polski, bardzo cenimy sobie autorów takich jak Norbert Delestowicz, którzy jeszcze bardziej przybliżają nam naszą historię.

Gdybyście mieli wątpliwości co do całkowitego zrozumienia tekstu, bądź zdarzeń w nim opisanych, to bardzo wartościowe okażą się przypisy pod tekstem, które wszystko czytelnikowi objaśniają.

Zatem jaki jest nasz werdykt? Oczywiście może być tylko jeden – Bolesław II Szczodry. Trzeci król Polski od władzy po wygnanie – to bardzo wartościowa książka historyczna, z której powinni korzystać zarówno nauczyciele czy wykładowcy historii jak i uczniowie i studenci. Oczywiste jest, że podręczników do historii mamy całą masę, lecz jeśli ktoś z Was chciałby trochę bardziej i lepiej zagłębić poszczególne dzieje królów Polski, to zdecydowanie odsyłam do książek tego typu.

Strona wydawnictwa: https://wydawnictwoavalon.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.