Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Cenckiewicz/ Chmielecki – „Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010” – Wyd. Fronda

Cenckiewicz/ Chmielecki – „Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010” – Wyd. Fronda

lech kaczyński 2005-2010

Trzy lata temu ukazała się książka „Lech Kaczyński .Biografia polityczna 1949-2005”- a teraz autorzy oddają do naszych rąk drugi tom biografii Lecha Kaczyńskiego -poświęcony w całości prezydenturze (2005-2010). Obie zaś książki dopełniają się wzajemnie i w całości stanowią biografię polityczną Lecha Kaczyńskiego (1949-2010).

Książka  składa się z 5 rozdziałów i stanowi opowieść zaczynającą się od kampanii prezydenckiej w 2005roku, aż po katastrofę lotniczą i śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki, 88-ośmiu pasażerów feralnego lotu oraz wszystkich członków załogi. Pomimo sześciu lat jakie upłynęły od śmierci Lecha Kaczyńskiego nie otrzymaliśmy rzetelnej wiedzy na temat okoliczności katastrofy. Duże nadzieje można wiązać z komisją ds. Wypadków Lotniczych powołaną przez obecnego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Prezydentura Lecha Kaczyńskiego przypadła na czas przełomu charakteryzującego się upadkiem obyczajów w życiu publicznym i wulgaryzmem języka. W 2005 roku doszło do „schamienia sfery publicznej” i trwa to do dziś. Nagle okazało się, że wszystko wolno powiedzieć, a co gorsza im bardziej wulgarnie, tym większe zyskuje się uznanie.

Naśmiewano się z kalectwa (śp. Przemysława Gosiewskiego), drwiono z żałoby i śmierci (po katastrofie smoleńskiej), naśmiewano się z zagrożenia życia (wypowiedź Komorowskiego o ślepym snajperze strzelającym do prezydenta Kaczyńskiego). Chamstwo i grubiaństwo było tolerowane: Palikota, Niesiołowskiego, Komorowskiego.

Książka ta jest poświęcona głównie dokonaniom prezydenta w latach 2005-2010 lecz także jest próbą rekonstrukcji chorób, jakie nękały polskie życie publiczne.

Prezydent Kaczyński kierując Polską robił wszystko, by dać państwu bezpieczną przyszłość, nie zważając na słupki poparcia i nie ulegając modom i nastrojom. Prezydent Kaczyński był wielkim patriotą i pod tym względem powinniśmy się uczyć od niego tego patriotyzmu.

Katastrofa smoleńska była największą tragedią w historii Polski po drugiej wojnie światowej. Na miejsce katastrofy najszybciej udali się Donald Tusk i Jarosław Kaczyński, każdy z nich poleciał oddzielnie, lecz samolot Kaczyńskiego spowalniano, aby pierwszy na miejsce katastrofy przyleciał Tusk, gdzie czekał na niego Putin, publicznie go ściskając. Gdy przybył Jarosław Kaczyński natychmiast zidentyfikował zwłoki brata, które leżały w błocie, na jakiejś drewnianej platformie, przykryte folią. To po prostu straszne i niedopuszczalne!

Bronisław Komorowski na katastrofie skorzystał najbardziej, bo objął urząd głowy państwa i mówił „Państwo polskie w obliczu katastrofy pod Smoleńskiem zdało egzamin i powinniśmy być z tego dumni” Czy aby na pewno? Czym? – brakiem umiejętności szybkiego podejmowania decyzji? Brakiem podstawy prawnej do wyjaśnienia przyczyn katastrofy? (Klich nie zdążył jeszcze wyjść z domu, a już dostał telefon z Moskwy, któremu zaproponowano przyjęcie 13 załącznika do Konwencji Chicagowskiej. Klich się zgodził, a potem przekonał do tego Sikorskiego i Grabarczyka )

Odszukano także inne zdjęcie wykonane w dniu katastrofy, gdzie Donald Tusk i Putin są uśmiechnięci z rękoma złożonymi w charakterystyczne gesty „żółwików” lub trzymania kciuków. Podobnie  wesoła rozmowa została zarejestrowana  Tuska i Komorowskiego na lotnisku „Okęcie” podczas przylotu trumien z ciałami ze Smoleńska. To po prostu było niestosowne i nie na miejscu oraz niegodne urzędników państwowych.

Książka przepięknie wydana – w twardej oprawie, szyta. Jestem wdzięczna Wydawnictwu Fronda, że wydało taką bestsellerową biografię prezydenta.

Uważam, że obowiązkiem każdego Polaka i każdej Polki jest przeczytać tę książkę, bo to jest nasza historia, a testament, który po sobie pozostawił prezydent, to by dać Polsce bezpieczną przyszłość, a co dalej będzie z naszą Polską, to zależy tylko od nas!

Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.