Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Cezary Bielakowski, Piotr Nisztor – „Jan Kulczyk. Biografia niezwykła” – wyd. Fronda

Cezary Bielakowski, Piotr Nisztor – „Jan Kulczyk. Biografia niezwykła” – wyd. Fronda

kulczyk

„Interesy robi się z ludźmi, a nie z firmami…” – Doktor Jan Kulczyk

Książka, którą chcę Państwu przedstawić, to swego rodzaju arcydzieło. Wywiad, jaki przeprowadzili autorzy: Cezary Bielakowski i Piotr Nisztor, z najbogatszym Polakiem, Janem Kulczykiem.  Jest to jego niezwykła biografia. Pozostawił po sobie majątek wart  15 miliardów złotych, zmarł w Wiedniu 29 lipca 2015roku, mając 65 lat.

Jan Kulczyk, jak już napisałam był człowiekiem niezwykłym – potężny kapitalista, a jednocześnie hojny, dobroczynny. Człowiek udzielający pomocy materialnej potrzebującym. Nawet jego najwięksi wrogowie wypowiadali się o nim z szacunkiem.

Kulczyk z jednej strony potrafił zmieniać polską gospodarkę, a z drugiej strony to wielki kolekcjoner dzieł sztuki, prowadził interesy z najbogatszymi osobami świata np. z  Nelsonem Mandelą. Nawet Hanna Suchocka radziła się go czy ma zostać premierem. Przyjmował go również Donald Tusk, a prezydent Aleksander Kwaśniewski był jego najbliższym przyjacielem.

Wywiad, który przeprowadzili autorzy książki z miliarderem, to wypowiedzi i zwierzenia jakich udzielił Kulczyk w Wiedniu, tuż przed swoją śmiercią, i tutaj paradoks: jakby przeczuwał zbliżającą się śmierć, bo w styczniu 2014 roku przekazał władzę nad swoją firmą dzieciom – Sebastianowi i Dominice, jak również wyremontował cmentarz, na którym był pochowany jego ojciec Henryk (który za życia przekazał mu 1 milion dolarów). Tam też, obok ojca, w grobowcu został pochowany.

Autorzy pytali Jana Kulczyka o początki biznesowej działalności, największe projekty, początki prywatyzacji i znajomości z politykami, czy też o aferę Orlenu, w którą został zamieszany.

Wydawnictwo Fronda jak zawsze zaskakuje czytelnika swoim wydaniem, bo to książka biznesowa – twarda, piękna oprawa, cała szyta- nie klejona, czcionka bardzo dobrze dobrana, nie męczy oka. Zawiera ponad 350 stron, czyta się ją lekko i przyjemnie.

Polecam tę książkę wszystkim, których choć trochę zainteresowałam, lub tym, którzy chcieliby coś od tego „Wielkiego Polaka” podpatrzeć lub się nauczyć. Biznesmenom, jak też tym, którzy otwierają swój biznes. Oczywiście, żeby stać się miliarderem trzeba mieć trochę szczęścia i dar podejmowania racjonalnego ryzyka.

Książka jak najbardziej nadaje się na prezent, a ponieważ święta niedługo, można kupić ją bliskiej osobie pod choinkę.

Książka zawiera również fragmenty z przesłuchania Jana Kulczyka przed sejmową komisją w sprawie PKN Orlen,  jak również fragment wstępu jego doktoratu.

Gorąco zachęcam i polecam.

Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.