Recenzje książekRomans, Erotyka, Literatura Kobieca

Chaitra Banerjee Divakaruni – „U stóp bogini” – Wyd. Kobiece

Chaitra Banerjee Divakaruni – „U stóp bogini” – Wyd. Kobiece

u stóp bogini

Historia  trzech kobiet: babki, córki i wnuczki. Bardzo blisko połączone więzami krwi z jednej strony, a z drugiej bardzo sobie dalekie i obce, które zakochały się w nieodpowiednich mężczyznach. Babka Sabitri, mieszkająca w Indiach, nie utrzymuje kontaktów z córką Belą. Bela zaś mieszka z córką Tarą w Ameryce, ale dzwoni do matki i prosi ją, by napisała list do wnuczki, by uchronić ją przed błędami, które ona sama popełniła. Poza historią rodzinną w książce możemy odnaleźć hinduską tradycję: stroje, potrawy, tradycje i zwyczaje. To opowieść o tym, co znaczy być kobietą w Indiach: ich prawa i obowiązki, a z drugiej strony  jak być hinduską w Ameryce. Babka Sabitri w swym liście do wnuczki ubolewa, że Tara nie zamierza studiować, ani kontynuować dalej nauki. Pisze m.in. „Kobieta bez wykształcenia nie ma wielkich szans stanąć na własnych nogach. Może, co najwyżej obserwować z boku, jak inni wiodą życie, o jakim marzyła”. Dobrze wiedziała, że Bela wyjeżdżając do Ameryki i zakochując się w niewłaściwym mężczyźnie poświęciła studia, wykształcenie i pozycję, a musiała pracować w żłobku. Zatrudniono ją jako kobietę bez zawodu, bez doświadczenia, na samym dole „łańcucha pokarmowego”. Sabitri bardzo kochała wnuczkę i chciała uchronić ją przed popełnieniem takiego samego błędu co Bela.

Książka bogata jest także w hinduskie przepisy kulinarne, jak choćby: owsianka  z komosy ryżowej, roti z mąki z ciecierzycy, grillowany kurczak masala na liściu sałaty, czy lody mango posypane płatkami róży.

Zasady hinduskich kobiet brzmiały: ”Dobra córka to lampa pomyślności, rozświetlająca nazwisko rodziny. Zła córka to żagiew, która przyćmiewa sławę rodziny”.

Uważam, że każda kobieta powinna przeczytać tę książkę, niezależnie od wieku. Jest to spojrzenie na inną kulturę, zwyczaje i obyczaje.

Zachęcam do czytania i życzę owocnej lektury.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.