Literatura faktu, Biografia, Publicystyka

Chłopiec, który przeżył Auschwitz – Tomasz Wandzel – Wyd. Mg

Chłopiec, który przeżył Auschwitz – Tomasz Wandzel

auschwitz

Grisza Żukow, a po ochrzczeniu w Polsce-Grzegorz Tomaszewski, z pochodzenia Białorusin. Do Auschwitz skierowany został wraz z matką Anną Żukową, babką (matka ojca) oraz rodzeństwem. Ojciec dzieci był dowódcą jednego z oddziałów partyzanckich działających w lasach niedaleko rodzinnej wsi Latigowo. Kiedy Niemcy rozpoczęli pacyfikację wsi, matka Griszy oraz jej dzieci zamieszkali w lesie, w szałasie. Niestety jak się szybko okazało, Niemcy odkryli ich kryjówkę, aresztowali wszystkich i wywieźli do obozu. Tam zginęła mama Griszy, babcia oraz najmłodsza siostra. Tymczasem Grisza aż do wyzwolenia przebywał w Birkenau, w obozowym szpitalu. Pięcioletni chłopiec zapamiętał bardzo dużo szczegółów związanych z obozem, jak na tak małe dziecko. https://dobrerecenzje.pl/?p=7174

„Obóz jest straszny i ponury. Ludzie są smutni i nawet my dzieci rzadko się uśmiechamy. Na każdym kroku czai się śmierć, która może dopaść każdego. Nieważne czy jesteś dzieckiem, czy staruszką jak moja babcia.”

Grisza będąc w obozowym szpitalu, dwa razy jest pacjentem doktora Mengele, a jednak udaje mu się przeżyć. Po wyzwoleniu tuła się po różnych domach dziecka, a gdy osiąga pełnoletność podejmuje prace zarobkową.

Dużo czasu upłynęło zanim dorosły, już mężczyzna odważył się opowiedzieć swoją obozową historię. Jednak najgorsze jest to, że nie wszyscy mu w tę historię uwierzyli.

Książka: Chłopiec, który przeżył Auschwitz jest bardzo przejmująca, czyta się ją jednym tchem i uważam, że każdy powinien przeczytać tę historię, bowiem jest to nasza państwowość, którą powinniśmy pielęgnować oraz przekazywać młodszemu pokoleniu, aby już nigdy nie krążyły plotki ”O polskich obozach śmierci.”

Historia opowiedziana oczami dziecka, to historia prawdziwa i bardzo autentyczna. Dziecko bowiem zapamiętało to, co inni na zawsze chcieliby zapomnieć.

Gorąco polecam tę lekturę.

Strona wydawnictwa: http://www.wydawnictwomg.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.