Literatura faktu, Biografia, PublicystykaPrzewodniki, Literatura PodróżniczaRecenzje książek

Claudio Magris – „Dunaj” – Wyd. Literackie

Claudio Magris – „Dunaj” – Wyd. Literackie

dunaj

Dunaj – druga co do długości rzeka w Europie.

Rzeka przepływa z zachodu na wschód przez wiele europejskich krain geograficznych. Rzeka ta ma wiele nazw. U różnych ludów Dunaj i Ister wskazywały kolejno na bieg górny i dolny, lecz czasami obejmowały również całą rzekę.

Pliniusz, Strabon i Ptolemeusz zastanawiali się, gdzie kończy się jeden, a zaczyna drugi, może w Ilirii albo u Żelaznych Wrót?

Dunaj-to książka o podróżowaniu. Podróżować zaś to przekraczać granice, granice różnego rodzaju, narodowe, społeczne, psychologiczne, również granice wewnętrzne.

Książka jest jednak przede wszystkim podróżą w czasie, także w czasie historycznym, który ucieka i unosi ze sobą miasta, a także cesarstwa. Rzeka ta jest rzeką zapomnienia, a podróżujący jest takim wojownikiem, który walczy z zapomnieniem. W swym przeglądzie literatury poświęconej Górnemu Dunajowi jest opowiadanie ”Murzynka Franka”.

Akcja rozgrywa się w 1813 roku gdzie bohaterka jest dzieckiem wojen napoleońskich, a dokładniej murzyńskiego trębacza w armii cesarza i niemieckiej dziewczyny. Ta krótka „powieść teatralna” związana z Dunajem ukazuje okrucieństwa rasizmu i demaskuje jego przesądy.

W książce występuje wiele postaci, które nie wiedzą dokładnie, jakiej są narodowości, np. babka Anka mówi do narratora, że nigdy nie poślubiłaby Serba, nawet z lewego brzegu Dunaju, a narrator pyta ją „A Ty kim właściwie jesteś?”, a babka Anka odpowiada z dumą, że jest Serbką i należy do jednej z najstarszych serbskich rodzin.

Bohater Dunaju w czasie podróży wzdłuż brzegów rzeki mija miasta, wsie, gospody, odbywa też podróż wewnętrzną do własnych Piekieł, po meandrach własnej osobowości i własnej podświadomości. Dunaj to także podróż w przestrzeni przez Niemcy, Austrię, Słowację, Węgry, Jugosławię, Bułgarię, Rumunię, podróż przez to, co do niedawna nazywano ”inną Europą”. Książka przepięknie wydana, w twardej oprawie, zawiera 9 rozdziałów i 532 strony. Szczególnie polecam ją wszystkim historykom, koneserom oraz podróżnikom, ale też wszystkim tym którzy lubią żeglować i to nie tylko w realu.

Zachęcam Was moi drodzy do zgłębiania tej lektury.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.