Literatura faktu, Biografia, Publicystyka

Dama dworu. Moje nadzwyczajne życie w cieniu Korony – Anne Glenconner – Wyd. Rebis

Dama dworu. Moje nadzwyczajne życie w cieniu Korony – Anne Glenconner

Dama dworu

Lady Glenconner zdała sobie sprawę, jak wyjątkowe było jej życie i postanowiła napisać książkę Dama dworu, w której odsłania pikantne szczegóły i tajemnice z prywatnego życia brytyjskiej rodziny królewskiej. Tytuł odnosi się do oficjalnej pozycji Glenconnera, fabuła natomiast wypełniona jest wspaniałymi podróżami, przepiękną biżuterią i cudownymi sukniami. Arystokratyczne było wychowanie Anne bowiem jej ojciec był piątym hrabią Leicester. Spędziła dzieciństwo bawiąc się z księżniczką Małgorzatą i pozostała jej przyjaciółką oraz damą dworu aż do jej śmierci.

Dzieciństwo Anne było ciekawą mieszanką beztroskich przygód w pięknej okolicy, ale także uporczywego strachu przed II wojną światową. Wyszła za mąż za niezwykle porywczego i wybuchowego lorda Colina Tennanta, z którym miała piątkę dzieci. Jednocześnie była druhną na ślubie królowej Elżbiety II, podczas którego wypowiadała słowa: „królowa uroczyście obiecuje, że poświęci swoje życie krajowi”. To przysięga, która została wiernie wypełniona, jest najwspanialszą władczynią, która naprawdę oddała życie narodowi.

Dama dworu to szczery i bardzo intymny pamiętnik. Autorka opisała swoje życie niezwykle dokładnie, nie pomijając żadnego szczegółu, co jest dodatkowym atutem tej książki. Anne była damą dworu księżniczki Małgorzaty, aż do jej śmierci, to znaczy przez trzydzieści lat łącząc przyjaźń z obowiązkami. To wspaniała książka, którą należy przeczytać, jest szczera, opowiada o wzlotach i upadkach księżniczki Małgorzaty, a także o pięknych i czasem bardzo trudnych chwilach Anne Glenconner.

Na koniec przytoczę słowa autorki: „Osiemdziesiąt siedem lat na tej ziemi przyniosło mi wiele zdarzeń, dobrych i złych, ale przede wszystkim nadzwyczajnych. Przez całe życie musiałam się dostosowywać, ale też mogę się zrelaksować i choć może to zaskakujące, niczego nie żałuję. W znacznej mierze to najszczęśliwszy okres mojego życia, zamierzam dożyć do setki i ciągle się zastanawiam – Co dalej?”

https://dobrerecenzje.pl/dama-dworu-moje-nadzwyczajne-zycie-w-cieniu-korony-anne-glenconner-wyd-rebis/

Strona wydawnictwa: https://www.rebis.com.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.