IT, BiznesPoradniki, ZdrowieRecenzje książek

Dan Roam -„Narysuj swoje myśli” – Wyd. Onepress

Dan Roam -„Narysuj swoje myśli” – Wyd. Onepress

narysuj swoje myśli

Narysuj swoje myśli autorstwa Dana Roama, to ciekawa pozycja na rynku wydawniczym, która prezentuje tajniki myślenia wizualnego, techniki bardzo przydatnej nie tylko (jak podkreśla autor) w biznesie, ale przede wszystkim w życiu prywatnym. Książka odpowiada na pytanie: Jak skutecznie prezentować i sprzedawać pomysły na kartce papieru? Zachęca do wykorzystania obrazu jako formy komunikacji z odbiorcą niezależnie od wieku i wykształcenia.

Książka składa się z czterech części. Pierwsza to wprowadzenie, w której autor próbuje nas zachęcić do rysowania i udowadnia, że myślenie wizualne jest dostępne dla wszystkich. Ciekawym elementem wstępu jest test samooceny, w którym czytelnik może określić swój stosunek do myślenia wizualnego. Część druga, zatytułowana „odkrywanie pomysłów” prezentuje sześć sposobów widzenia oraz ciekawe narzędzie myślenia wizualnego czyli model SQVID. Proponując ten model autor zachęca nas do zrozumienia prezentowanego pomysłu i uświadomienia sobie, co tak naprawdę chcemy zaprezentować. Pomysł, w opinii autora może być zaprezentowany prosto lub w sposób rozbudowany, może być ukierunkowany na jakość lub ilość, możemy uchwycić jego wizję lub prezentować detale, przedstawić podejście indywidualne czy porównawcze i wreszcie zaprezentować zmianę lub status quo. Trzecia część jest poświęcona „rozwijaniu pomysłów”, to rozdział praktyczny tzn. autor prezentuje praktyczne przykłady wykorzystania myślenia wizualnego do rozwiązywania realnych problemów (tzw. studiów przypadków), czyli zastosowanie prezentowanej przez siebie teorii w praktyce. Treść tego rozdziału może ostatecznie przekonać czytelnika, co do skuteczności metody i zachęcić go do jej praktykowania. W części czwartej (podobnie jak w trzeciej) autor stawia na elementy praktyczne, ale większą rolę przywiązuje do tworzenia pomysłu i wyciągania wniosków.

Dowodem na to, że prezentowana w książce technika jest możliwa do wykorzystania, wszędzie są podziękowania i aneksy przygotowane również w formie treściwych rysunków.

Żyjemy w społeczeństwie obrazkowym, gdzie rysunek, kolor i forma bardziej przemawia do odbiorcy niż słowo mówione czy pisane. Dlatego umiejętność wizualizacji swoich myśli jest sztuką zbliżającą do sukcesu.

Moim zdaniem książka ważna dla wszystkich – gorąco polecam do poznania metody wizualnego myślenia.

Ocena 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.