IT, BiznesRecenzje książek

Daniel Waisberg – „Google Analytics. Integracja i analiza danych.” – wyd. Helion

Daniel Waisberg – „Google Analytics. Integracja i analiza danych.” – wyd. Helion

google analytics

Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób sprawdzić statystyki swojego bloga, forum czy strony? Może jesteście  twórcami aplikacji na urządzenia mobilne Android  i iOS, albo publikujecie filmy w serwisie YouTube? Nie wiecie gdzie znajdziecie informacje o odwiedzających? Przecież to takie proste! Odpowiedzią na te pytanie jest Google Analytics. Znacie tą machinę?

Przypominając: Google Analytics to internetowe narzędzie do analizy danych dotyczących przede wszystkim (ale nie tylko) stron internetowych. Tymi danymi są m.in. ruch internetowy i wskaźniki konwersji ROI (zwrot z inwestycji).

„Google Analytics. Integracja i analiza danych” opowiada o sposobach wykorzystywania potężnych możliwości drzemiących w tytułowym narzędziu. Głównym motywem spotykanym w książce jest idea prostoty konfiguracji z produktami tego samego producenta (AdWords, AdSense, Android, YouTube), ale również zewnętrznych produktów (a nawet danych spoza internetu). Dokładna lista kroków postępowania wraz z obrazkami przedstawiającymi okna konfiguratora są zawsze na miejscu. Oprócz tego autor opisuje zagadnienia i technologie  wykorzystywane podczas prezentowania funkcji narzędzia (np. integracja z CRM, import danych za pomocą Measurement Protocol).

Książka „Google Analytics. Integracja i analiza danych” podzielona jest na dwanaście tematów. Każdy z nich prezentuje inny obszar działania narzędzia. W każdym z tematów znajdziemy również przykład wraz z wyczerpującym opisem użycia. Przykładowo rysunek przedstawiający „Analizę Google Analytics stron docelowych z bezpłatnych wyników wyszukiwania”, a przy nim dwie strony opisu i interpretacji informacji na przykładzie z poszczególnych pól interfejsu.

Okładka przedstawia plątaninę sznurków powoli schodzącą się w linę, co odpowiednio odwzorowuje Google Analytics jako miejsce z dostępem do wielu, często osobnych, wiadomości i informacji.

Uważam, że każda osoba prowadząca bloga, forum, stronę internetową czy serwis powinna znać przedstawiane narzędzie. Tekst czyta się przyjemnie . Nie jest to oczywiście powieść przygodowa, o czym trzeba pamiętać przy ocenie. Szczególnie warto zainteresować się Google Analytics, a przy tym i tym poradnikiem wprowadzającym, z powodu braku opłat (przy ruchu do 5 mln wyświetleń miesięcznie).

Moja ocena: 8/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.