Literatura obyczajowa

Danuta Chlupová- Organista z martwej wsi – Wyd. Novae Res

Danuta Chlupová – Organista z martwej wsi

Dwie miejscowości, dwie opowieści, bohaterzy tak różni a jednak coś ich łączy. https://dobrerecenzje.pl/?p=6981

Co to takiego? Czy mają wspólną przeszłość? A może nie wspólną, a podobną?

Akcja powieści Organista z martwej wsi rozpoczyna się w Krakowie, w Kościele na koncercie muzyki sakralnej. Wybitny profesor muzyki Adam Szynder zgodził się zagrać ten koncert w szczytnym celu – na pomoc dzieciom, które są pokrzywdzone, bo ich rodzic lub rodzice przebywają w więzieniu. Kiedy młody student pyta profesora Adama dlaczego zgodził się zagrać na taki cel – Adam odpowiada, że sam był dzieckiem kryminalisty. Ależ to wprowadza pełne ciekawości szepty. Jak to? Znany muzyk, profesor, a ojciec siedział w więzieniu?

Adam nic więcej nie zdradza, można się domyślić, że jest to dla niego trudna, bolesna sprawa. Jest jednak jeden śmiałek, który odważa się i decyduje na rozmowę z Adamem. To Sabina, młoda dziennikarka która z profesorem już się zna, już kiedyś prosiła go o udzielenie wywiadu. Dlatego i tym razem Adam się zgadza, jednak po rozmowie ze swoją żoną proszą, ku zaskoczeniu Sabiny, aby ta napisała książkę o losach ich rodziny – bo historia Adama i Haliny łączy się od czasów ich dzieciństwa.

Co skrywa wieś Dwory? Jaki dramat tam się rozegrał?

Powiem Wam tylko tyle, że ojciec Adama – Teodor Szynder był bardzo przystojnym, wykształconym muzykiem. Organistą we wsi Dwory. Organista w czasach komunistycznych to nie był łatwy i wymarzony zawód, wokół czaiło się wiele trudności.

Czy w takim razie chodziło o poglądy polityczne? A może gdzieś tam wkradła się dodatkowo kobieta?

Co wydarzyło się we wsi Dwory? I dlaczego już teraz jej nie ma? Dlaczego nie istnieje?

Książka Organista z martwej wsi, to powieść obyczajowa. Doskonała na spokojne wieczory, kiedy zasiądziemy wygodnie z książką, herbatą i zechcemy przenieść się do innego życia. Do życia bohaterów książki, którzy zmagają się na co dzień z podobnymi problemami jak my, tylko tyle, że w innych czasach, innym ustroju politycznym i innej mentalności. A może mentalność niewiele się zmieniła? Może nadal myślimy tak jak bohaterzy Dworów?

Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w tej książce. Doskonała jest to propozycja zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Każdy znajdzie tam trochę o miłości, trochę kryminału ale i historii i polityki. Sięgnijcie po nią. A jeśli uważacie, że mamy trudne czasy, to zobaczcie jak mieli ludzie jeszcze nie tak dawno, na pograniczu polsko-czeskim.

Organistę z martwej wsi polecam z czystym sercem. Chętnie sięgnę po inne książki Danuty Chlupovej.

Strona wydawnictwa: https://novaeres.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.