Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Danuta Kondratowicz – „I jak tu się dogadać?!” – Wyd. Literackie

Danuta Kondratowicz – „I jak tu się dogadać?!” – Wyd. Literackie

i jak tu się dogadać

Potocznie mówi się, że w dzisiejszych czasach rodzina jest „na zakręcie”.

Młodzi narzeczeni nie chcą się trwale łączyć tzw. węzłem małżeńskim, bo gdy dojdzie do konfliktu, po prostu się rozchodzą. Lepiej mieć partnera niż męża, bo dziś taka moda, a tylko ludzie staroświeccy łączą się węzłem małżeńskim, a jedna trzecia małżeństw w Polsce kończy się rozwodem. W dzisiejszych czasach rodzina bardzo się zmienia, a to co było użyteczną wiedzą pokolenie temu, teraz już nie pasuje do dzisiejszej rzeczywistości.

Bezradność wobec rodzinnych problemów często zbudowana jest z emocji i uczuć, których członkowie rodziny tak do końca nie są świadomi. Dlatego poszukują profesjonalnej pomocy, a dziś pójście do psychoterapeuty wiąże się ze wstydem, z przekonaniem, że „jak sam sobie nie pomogę, to nikt mi nie pomoże”.

Dlatego właśnie powstała ta książka.

Swego rodzaju poradnik, bądź osobista terapia ze specjalistą, z największym autorytetem do spraw rodzin-profesorem Bogdanem de Barbaro. Cel tej książki to: pomóc czytelnikowi zrozumieć rodzinę i swoje w niej miejsce.

Jest to książka dla tych wszystkich, którzy cierpią na „rodzinne kłopoty” i nie wiedzą jak sobie z tym poradzić. Oczywiście nie sposób opisać każdego problemu, ale jest wiele ważnych spraw, gdzie każdy na pewno odnajdzie jakąś cząstkę siebie.

Książka składa się z trzech części: każda z nich to jeden problem, z którym przychodzą rodziny do terapeuty. W pierwszej części opisane są dwie siostry, których relacje zostały zaburzone i nie potrafią już ze sobą spokojnie rozmawiać. Górę tu bierze złość, agresja i niezrozumienie.

W drugiej części- para, gdzie mężczyzna dyktuje warunki, a kobieta ma być mu całkowicie podporządkowana. Kobieta nie może spełnić się zawodowo, choć bardzo tego pragnie(wychowała już dzieci i nudzi się w domu) lecz mężczyzna nie pozwala, gdyż twierdzi, że to on tu jest od zarabiania pieniędzy.

Trzecia część opisuje, czy jest możliwe stworzenie zgodnej rodziny, w której dzieci pochodzą z różnych związków? Profesor w rozmowie z autorką dzieli się uwagami o tym, co dzieje się w rodzinie i w terapiach rodzinnych, ale także refleksjami na temat psychoterapii.

Profesor chętnie cytuje swoją myśl:

„Terapeuta nie ma być sędzią w sprawie

lecz pomóc w refleksji nad tym

co dzieje się między członkami rodziny

i pomagać im stworzyć nowy wspólny projekt rodziny”.

Sięgnijcie moi drodzy do tej książki, a na pewno każdy tam znajdzie coś dla siebie.

Dużo porad, wyjaśnień, a przede wszystkim fachowa wiedza i doświadczenie profesora sprawiają, że chce się tę książkę czytać, gdyż ciekawość człowieka i opisane ludzkie przypadki jest silniejsza od uzależnienia.

Zachęcam Was do czytania i refleksji.

 

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.