Recenzje książekReligijne

Dariusz Piórkowski SJ – „Książeczka o miłosierdziu” – Wyd. WAM

Dariusz Piórkowski SJ – „Książeczka o miłosierdziu” – Wyd. WAM

ksiazeczka o milosierdziu

Książeczka o miłosierdziu to praktyczne rozważania i ćwiczenia, na podstawie przedstawionych przypowieści, oraz rachunek sumienia. Podobała mi się bardzo sentencja zawarta na końcu książki, którą pragnę zacytować: „Bóg jest ojcem miłosiernym, który za dobro wynagradza, a grzesznika szuka”.

Z miłosierdziem Boga mamy większy kłopot, niż z Jego sprawiedliwością. Interpretując sobie miłosierdzie, traktujemy Boga jak pobłażliwego dziadziusia, który na wszystko nam pozwala i nie widzi naszych wybryków. Często chowamy się przed Nim, za zasłoną samowystarczalności, lub zarzucamy Go ciągłymi pretensjami, że nie dał nam tego czy tamtego. Ciągle obrażamy się na Boga, bo wydaje się nam niesprawiedliwy. Papież Franciszek ogłosił ten rok, jako rok poświęcony miłosierdziu, w którym mówi: „Jesteśmy wezwani, aby utkwić wzrok w miłosierdziu byśmy sami stali się skutecznym znakiem działania Ojca, aby świadectwo wierzących stało się jeszcze mocniejsze i skuteczniejsze”. Chodzi m.in. o to żebyśmy spojrzeli na swoje codzienne życie przez pryzmat Słowa Bożego, a przez to byli bardziej miłosierni. Najpiękniejsze słowa Jezusa o Bogu szukającym i ratującym człowieka to przypowieści z Ewangelii Św. Łukasza: o zagubionej owcy, zawieruszonej drachmie i o dwóch pogubionych synach. I właśnie o tych przypowieściach jest ta książeczka. Interpretację przypowieści oraz przekaz dla czytelnika  autor ujął bardzo prosto, a jednocześnie subtelnie, aby nie urazić czytelnika, lecz wciągnąć go w rozważania. Pod koniec książeczki zawarte są również medytacje o miłosierdziu i praktyczne ćwiczenia, tak aby czytelnik mógł swobodnie z nich korzystać, oraz przydatne rady w rachunku sumienia.

Książeczka w miękkiej oprawie, zawiera 124 strony, czyta się ja powoli i rozważa w sercu, więc zarezerwuj sobie drogi czytelniku godzinkę lub dwie i medytuj wraz z ks. Dariuszem który jest ekspertem naszych dusz.

Życzę owocnej lektury.

Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.