Religijne

Relikwie – Davis Bunn – Wyd. Święty Wojciech

Relikwie – Davis Bunn

relikwie

Helena – matka Konstantyna, jedna z najsłynniejszych kobiet wczesnego chrześcijaństwa, której syn nadał tytuł Augusty, odkrywczyni relikwii Krzyża Pańskiego, fundatorka kościołów i hojna dla ubogich cesarzowa, święta Kościoła katolickiego. Figurka świętej Heleny jest umieszczona w Bazylice Watykańskiej.

Zasłynęła głównie z hojności dla ubogich. Szczodrze rozdzielała jałmużny dla głodnych i biednych, uwalniała więźniów. Wpłynęła na syna, by wydał ustawy, które brały w opiekę wdowy, sieroty, porzucone dzieci, jeńców i niewolników. Helena – niektórzy nazywali ją cesarzową, inni Augustą. http://davis-bunn-relikwie-wyd-swiety-wojciech

Ona zaś o sobie mówiła, że jest służebnicą zmartwychwstałego Pana. Postanowiła wybrać się do Ziemi Świętej, pieszo, po relikwie Krzyża Świętego. Twierdziła, że usłyszała głos Pana i powiedział jej, aby tu przybyła i wypełniła święte zadanie. Wędrując pieszo trzymała w ręku edykt syna Konstantyna, który zapewniał wolność wszystkim chrześcijanom, będącymi wówczas niewolnikami. Byli to ludzie odrzuceni przez społeczeństwo, nękani za wiarę, uważani za  niewartych więcej niż najokrutniejszy strażnik więzienny, a za to przez Helenę uważani za przyjaciół. Wierzyła, że jej syn zmieni bieg historii. Sprawi, że Rzym będzie cesarstwem chrześcijańskim, a Helena idąc do Jerozolimy będzie miała udział w tym przedsięwzięciu. Helena wędrowała z dwoma przyjaciółmi: Kratosem i Makariuszem – biskupem. Droga ta była okupiona wielkim wysiłkiem i licznymi niebezpieczeństwami, nie tylko ze strony żołnierzy, ale również dzikich zwierząt. Helena podróżowała w pielgrzymiej szacie, nie chciała, by jej składano hołdy, bo uważała się za prostą pątniczkę. Idąc do Rzymu postawiła sobie za główny cel: ochronę życia chrześcijan, wyciąganie ich z lochów, opiekowanie się nimi. Helena w Judei wzniosła 96 kościołów. Podzieliła fragment Krzyża Świętego na części i umieściła je w głównych katedrach na terenie imperium. W ten sposób pragnęła zjednoczyć imperium pod własnym sztandarem wiary i zbawienia.

Czy to jej się udało?

Zachęcam do lektury, książka Relikwie okazała się bardzo wciągająca i ciekawa. A kobiety i dziewczęta będące imienniczkami Heleny dowiedzą się wielu rzeczy i faktów z życia swojej patronki.

Książka z potencjałem na bestseller.

Strona wydawnictwa: https://www.swietywojciech.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.