Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Dermot Turing – „XYZ prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”

xyz

Najważniejszym problemem podczas II wojny światowej wywiadu brytyjskiego było odczytywanie niemieckich radiodepesz zaszyfrowanych za pomocą maszyny szyfrującej Enigma.

W jaki więc sposób udało się tak szybko i skutecznie zmienić tę sytuację?

Brakującym elementem jest wkład polskich krypto analityków, którzy pracowali nad tym problemem od ponad dziesięciu lat i którzy podzielili się swoją wiedzą na sześć tygodni przed wybuchem wojny na spotkaniu pod Warszawą.

Złamanie szyfru Enigmy jest wynikiem współpracy przedstawicieli trzech krajów: Brytyjczyków, Francuzów i Polaków.

Dla większego bezpieczeństwa krypto analitycy oznaczali sobie literami X,Y,Z, odpowiednio  na określenie ośrodków francuskiego, brytyjskiego i polskiego.

Książka ta mówi więc o tych ludziach, a jej celem jest przywrócenie im należnego miejsca w historii. Polska mogłaby pozostać w niebycie, gdyby nie mężczyzna z wąsem.

W kilka dni Piłsudski zdołał bezkrwawo zapanować nad tworzącymi się zrębami demokratycznych rządów. Odrodziła się Rzeczpospolita Polska. Obok Piłsudskiego ważną postacią był Henryk Sienkiewicz. Był on jednym z najbardziej znanych wówczas na świecie pisarzy.

W każdym domu znajdował się egzemplarz Quo Vadis-powieści o miłości i losie chrześcijan w Rzymie Nerona, przetłumaczonej na co najmniej 50 języków i do 1924 roku trzykrotnie zekranizowany.

W Polsce Sienkiewicz był lepiej znany z patriotycznych powieści, gdy bohaterscy Polacy walczyli przeciwko zbuntowanym Kozakom, Szwedom i drapieżnym Moskalom.

Celem pozyskania Enigmy przez Polaków nie było szyfrowanie własnej korespondencji. Polacy pragnęli jedynie zbadać budowę i mechanizm maszyny, aby łamać szyfry niemieckie.

Na pierwszy rzut oka Enigma przypominała maszynę do pisania. Jednak zamiast rolki z papierem miała zestaw żaróweczek podświetlających daną literę alfabetu.

Książka zawiera unikatowe zdjęcia(czarno-białe)z instrukcji obsługi Enigmy, jak również czołowych krypto analityków, którzy byli znani na całym świecie, w sprawie łamania szyfrów Enigmy.

Wśród Polaków to m.in. Marian Rejewski był przełomowym odkrywcom, który łamał szyfry Enigmy. Gdy operatorzy Enigmy wysyłali wiadomości poprzedzali tekst grupą znaków, dzięki której odbiorca mógł odpowiednio ustawić swoją maszynę.

Książkę czyta się jak powieść szpiegowską, wciąż czekając co będzie dalej. Zachęcam Cię Drogi czytelniku, poczytaj o ludziach tworzących X,Y,Z, którzy byli geniuszami i o których historia dziś pamięta.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.