Przewodniki, Literatura PodróżniczaRecenzje książek

Dorota Sumińska – „Balią przez Amazonkę” – Wyd. Literackie

Dorota Sumińska – „Balią przez Amazonkę” – Wyd. Literackie

balią przez amazonkę

Dorota Sumińska to ceniona weterynarz, która ma dar zjednywania sobie zwierząt, także egzotycznych. To prawdziwy psycholog zwierząt. Wspólnie z przyjaciółmi przepłynęła balią przez Amazonkę. Było to niezwykłe przeżycie.

Odwiedziła Amazonię, w której żyją najrzadsze gatunki zwierząt takich jak: kapibary-niezwykłe, subtelne i delikatne istoty, wyglądem przypominają świnkę morską, anakondy, tapiry, kajmany i wiele, wiele innych zwierząt, które ją fascynowały i zachwycały. Amazońska dżungla jest zachwycająca, ale bardzo niebezpieczna.

Zachwyt mój wzbudziły kajmany(nie mylić z krokodylami, choć wyglądają prawie  tak samo). Kajmany są spokojniejsze i nie atakują ludzi, żywią się głównie rybami. W Amazonce żyją dwa gatunki kajmanów. Czarny-spokojniejszy, osiągający do 6 metrów długości i mniejszy lecz bardziej agresywny- biały. Indianie żyją od wieków obok kajmanów i znają je.

W Kolumbii żyją kobiety, które jak się mówi są piękne i bardziej kobiece niż reszta świata. Dumnie kroczą ulicami i większość z nich ma obfite kształty, ale jak autorka pisze, jest to inny rodzaj nadwagi. Na śniadanie głównie robią jajka w różnej postaci: sadzone, gotowane i perico(to rodzaj jajecznicy z cebulą i pomidorami). Jednak amazońska dieta opiera się głównie na rybach, a drugim śniadaniem jest juka. Ugotowana smakuje jak ziemniak.

Amazonia to także bananowy skarbiec. Banany tutaj rosną wszędzie i są różne tak jak u nas jabłka. Kolumbijska Amazonia to także raj dla wielbicieli soków.

Autorka książki pisze, że to wielki kraj, a ona zobaczyła tylko jego mały skrawek, ale jest pewna, że jeszcze tu wróci, by zobaczyć tę unikatową przyrodę. Można tu zobaczyć różowe delfiny, ryby oddychające powietrzem, żółwie wyglądające jak pan Jabba z Gwiezdnych wojen. Tylko tu żyją najczulsze małpy świata, białe nietoperze i leniwce, żaby jak klejnoty, wielki wąż i ptak z pióropuszem Indianina. Drugim powodem są ludzie. Bardzo życzliwi i chętnie goszczą przybyszów.

Drogi czytelniku sięgnij po tę wspaniałą książkę, a ona przeniesie Cię do Kolumbii, gdzie nie ma pory suchej, tak jak w Afryce. Będzie to fantastyczna przygoda-od tropikalnych, karaibskich wybrzeży przez skaliste góry i żyzne doliny.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.