Opowiadania, Bajki, KomiksRecenzje książek

Dorota Sumińska – „Dlaczego ziewamy?” – Wyd. Literackie

Dorota Sumińska – „Dlaczego ziewamy?” – Wyd. Literackie

dlaczego ziewamy

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego ziewamy?

Autorka, Dorota Sumińska, dość przewrotnie postawiła to pytanie w swej książce jako tytuł, aby zachęcić małego czytelnika, a zarazem skłonić oprócz czytania, także do refleksji.

Ziewnięcie, to bardzo głęboki wdech i wydech. Dzięki temu nie tylko dotleniamy swoje płuca, ale też „wietrzymy” pęcherzyki w płucach. Ziewanie może też być objawem zmęczenia, senności, ale też niewyspania. Ziewają nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Mój pies, np. ziewa nie tylko gdy budzi się rano, ale też wtedy, gdy się źle czuje w jakiejś sytuacji, bądź gdy ma dość czyjegoś zachowania, to potrafi ziewać raz za razem. Autorka w swej książeczce dla dzieci podejmuje ważne i istotne tematy, nie tylko na temat ludzkiego ciała, ale i otaczającej go przyrody.

Dlaczego autorka pisze dla dzieci?

Bo to właśnie dzieci zadają bardzo dużo pytań.

Dziecko, gdy tylko zaczyna mówić, to zaraz zasypuje mamę i tatę mnóstwem pytań.

Dzięki pytaniom, dzieci nabywają wiedzę o wszystkim, co przyda im się w przyszłości.

Dlatego Drogie dzieci pytajcie o wszystko mamusię i tatusia, zaś książeczka ta świetnie Wam i waszym rodzicom w tym pomoże, bo jest skierowana właśnie do Was Drodzy milusińscy-młodsi i starsi.

Dla starszych, Wydawnictwo Literackie zadbało, abyście sami mogli już poczytać, gdyż książeczka zawiera duże litery.

 Chcecie wiedzieć o co pyta większość dzieci?

-Skąd wziął się pępek?

-Dlaczego kupa śmierdzi?

-Skąd się biorą pryszcze na buzi?

-Skąd się biorą kolory?

-Dlaczego mama się maluje?

-Dlaczego dzieci boja się ciemności?

-Dlaczego człowiek ma dwie nogi?

-Dlaczego dłubiemy w nosie? I wiele, wiele innych przeróżnych pytań, niektóre są przezabawne, a niektóre bardzo śmieszne. Autorka z wielką dokładnością i w bardzo prosty sposób, udziela odpowiedzi na te pytania. Książeczka jest bardzo piękna, w twardej oprawie, szyta, z wybijanymi literkami na pierwszej stronie.

Do każdego pytania dopasowana jest piękna ilustracja, którą wykonała pani Joanna Żero. Autorka, pani Dorota Sumińska, jest wielką miłośniczką zwierząt, dlatego w tej książeczce jest dużo ilustracji zwierząt, ptaków i innych pluszaków, a wszystko po to, aby przyciągnąć oko małego czytelnika. Drodzy Rodzice i Dzieci, bawcie się tą książeczką, czytajcie razem, śmiejcie się. Niech ta książeczka będzie okazją do spędzenia razem dużo miłych chwil.

Życzę dużo zabawy i uśmiechu.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.