Poradniki, Zdrowie

DoSłownie. Rzecz o porozumiewaniu się – Magdalena Trus – Urbańska – Wyd. Sensus

DoSłownie. Rzecz o porozumiewaniu się – Magdalena Trus – Urbańska

DoSłownie autorstwa Magdaleny Trus – Urbańskiej to bardzo dziwna, a zarazem ciekawa książka. Wbrew pozorom, tak jak autorka sama określa swoje dzieło, to nie jest poradnik psychologiczny. https://dobrerecenzje.pl/?p=6963

W środku nie znajdziemy żadnych porad jak porozumiewać się, ani jaką postawę należy zachować, aby komunikat mieścił się w ramach etyki.

Oczywiście pierwsza rzecz, na którą czytelnik zwraca uwagę po otworzeniu książki jest jej wstęp. W tej książce autorka całkowicie porzuciła tradycję długiej zapowiedzi książki, która opowiada o procesie powstawania dzieła, bądź w przypadku poradników wyjaśnia pewne zawiłości naukowe. Pokwapiłabym się nawet o stwierdzenie, że język DoSłownie jest aż nadto teraźniejszy. Mam tutaj na myśli, że gdzieniegdzie pojawiają się wulgaryzmy, albo wyrażenia typu „fajnie”. Innymi słowy książka ta moim zdaniem jest po prostu życiowa i to właśnie chciała zamierzyć autorka. Zamiast psychologicznego żargonu dostajemy po prostu wersję, którą każdy jest w stanie zrozumieć.

Co kilka stron pojawiają się różnego rodzaju cytaty, przeplatane zdjęciami, które w pewien sposób łączą się ze sobą.

Cytaty te, są później rozwijane przez autorkę. Nie jest to wyjaśnienie, które znajdziemy w słownikach, podręcznikach, czy nawet w szkole. Tych parę zdań jest po prostu wolną interpretacją autorki, po której przeczytaniu jesteśmy w stanie uświadomić sobie znaczenie tych cytatów.

Poradnik ten okazał się dla mnie całkowicie nowym doświadczeniem. Nie żałuję czasu, który spędziłam na czytaniu, ponieważ nawet znalazłam i zaznaczyłam niektóre cytaty i rozwinięcia. Myśli autorki zostały przedstawione bardzo prosto, niekiedy odnosiły się do sytuacji codziennych, spotykanych w pracy przez większość ludzi.

Po pewnym przeanalizowaniu treści uświadamiamy sobie nagle, że przez całe życie, tak jak określiła to autorka nosiliśmy karton na głowie z małymi otworami na oczy.

Czy to czasami nie jest inna wersja zdania z klapkami na oczach?

Dopiero poradnik, który tak naprawdę napisany, powiedziałabym nawet filozofią życiową, uświadamia nam nasze funkcjonowanie i postępowanie. Czasami nawet wypadałoby się za niektóre sytuacje wstydzić.

W DoSłownie dostajemy ogromną dawkę mądrości, którą możemy zapamiętać i uczyć się codziennie na swoich błędach, bo człowiek uczy się przecież całe życie.

Możemy uświadomić sobie czym jest miłość i jaką rolę odgrywa w życiu człowieka, czy jest nam potrzebna do prawidłowego funkcjonowania.

Książka bardzo mnie zainteresowała, ponieważ jest ona twórczym wyrażeniem swoich racji, interpretacji niektórych cytatów i po prostu patrzeniem na świat kobiety, która stara się nam wytłumaczyć, że nie warto uczyć się na pamięć pustych frazesów, których sami nie rozumiemy. Liczy się nasza interpretacja i zastosowanie jej w życiu.

Strona wydawnictwa: https://sensus.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.