Literatura młodzieżowa

Dziewczyna ze szkła – Laura Anderson Kurk – Wyd. Dreams

Dziewczyna ze szkła – Laura Anderson Kurk

Dziewczyna ze szkła

https://dobrerecenzje.pl/dziewczyna-ze-szkla-laura-anderson-kurk-wyd-dreams/

Dziewczyna ze szkła to historia o tym, jak życie ludzkie potrafi być kruche, że wystarczy najmniejsza rysa na szkle aby rozpaść się na mniejsze kawałki, które przy każdej próbie poskładania w całość, mogą poranić.

Życie Meg do pewnego momentu, było pięknym pasmem szczęścia opływającego w miłość i dostatek. Kochająca rodzina, to było wszystko, czego tak naprawdę może zapragnąć każde dziecko. Szczególnie jeżeli, to dziecko jest nad wyraz wyjątkowe, wrażliwe i posiada głęboką empatię względem drugiego człowieka.

Z biegiem lat dziewczyna dorastała, oswajając się ze swoją delikatnością, docierając tym samym do pewnego przełomu. Owym tragicznym wydarzeniem, które kładzie się czarną powłoką, aż po dziś dzień okazała się śmierć jednego z członków tej przeszczęśliwej rodziny. Obecnie, patrząc z dystansu upływu kilku lat, Meg w pewnym stopniu poradziła sobie z taką tragedią, być może po części dlatego, iż codziennie pisała listy do zmarłego. Jednak jakim kosztem? Cena okazała się jednocześnie wysoka i satysfakcjonująca dla dorastającej dziewczyny.

Całkowite odcięcie się od mediów społecznościowych, kasowanie wszelkiej obecności w Internecie, a nawet wyrzeczenie się własnego towarzystwa, zmieniły Meg na tą, która straciła bliską osobę. Mieszkanie i jakiekolwiek funkcjonowanie w dawnym środowisku i tak samo domu, który niegdyś był pełen śmiechu niepotrzebnie zaogniają, nadal jątrzące się rany. Dlatego Meg wraz z rodzicami postanawia przeprowadzić się, i w tym właśnie momencie zostajemy wrzuceni w krąg fabuły, który zacieśnia się wraz z postępującą do przodu akcją.

Małe miasteczko na obrzeżach Wyoming w końcu okazuje się wybawieniem dla rodziny Meg, niestety z pewnym małym wyjątkiem. Zaczynanie swojego życia od całkowicie białej kartki i pisanie na nowo swojej historii okazuje się niełatwym zadaniem, na dodatek w przypadku, kiedy Meg staje przed iście trudnym zadaniem – pojawieniem się w nowej szkole.

Temat utraty bardzo bliskiej osoby w książce – Dziewczyna ze szkła, został bardzo dobrze nakreślony, jako problem w życiu nastolatków. Niekiedy dorosły człowiek, który niejedno już widział, nie daje rady uporać się z żałobą i po prostu popada z dnia na dzień w coraz większą apatię.

Pomimo tego, iż jest to historia wzięta z książki, fikcyjna, wymyślona, wciąż bardzo dużo można się od niej nauczyć i wyciągnąć, nawet pewne wnioski z niej. Człowiek jest samotny w swoim życiu tylko dlatego, iż sam nie pozwala do siebie dopuścić bliskich. Powoli zamyka się w swojej rozpaczy i pomimo, iż obiecuje na okrągło, że „jutro się poprawi” i tak tego nie zrobi? Dlaczego? Ponieważ postanawia zamknąć się w swojej bańce rozpaczy bez względu na to, iż obok siebie ma tylu ludzi, którzy oferują miłość i wsparcie.

Najlepszym na to dowodem jest matka głównej bohaterki, postać ta zastała wykreowana zapewne jako usposobienie cierpiącej osoby, która nie daje sobie rady z żałobą, zaniedbując tym samym rodzinę zgromadzoną wokół niej i przysparzając im jeszcze więcej cierpień. Ciekawą postacią jest również Meg, pozornie krucha i wrażliwa dziewczyna, niczym szkło odbijająca uczucia każdego, kto stanie na jej drodze. Natomiast jeżeliby się przyjrzeć uważniej, to właśnie to szkło, okazuje się być nad wyraz hartowanym szkłem.

Strona wydawnictwa: https://dreamswydawnictwo.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.