Literatura piękna

Dziwne losy Jane Eyre – Charlotte Brontë – Wyd. Mg

Dziwne losy Jane Eyre – Charlotte Brontë

Dziwne losy Jane Eyre

Dziwne losy Jane Eyre to kolejny klasyk napisany przez jedną z sióstr Brontë w całkiem nowej, znacznie przyjemniejszej dla oka, graficznej oprawie.

Jane to bohaterka, którą czytelnik poznaje od dzieciństwa. Ponura dziewczyna, wiecznie małomówna, zamknięta w sobie wychowuje się w otoczeniu starszego kuzynostwa. Pomimo, iż dom jest bogaty, a rodzina posiada dobrą opinię w społeczeństwie, mała Jane nie jest szczęśliwa. Przez większość czasu usuwana na bok, staje się popychadłem dla wszystkich, włącznie z małymi dziedzicami majątku.

Pierwszym dręczycielem staje się najstarszy panicz, ciągłe utyskiwanie, a nawet bicie, stawiają Jane w sytuacji bez wyjścia. Nie może się sama obronić, a jednocześnie nie może poskarżyć na kuzyna. To błędne koło toczy się przez parę lat do czasu, kiedy ciotka pod wpływem pewnego wydarzenia decyduje się oddać dziecko do szkoły z internatem. Owa szkoła dla dziewcząt okazuje się ośrodkiem niezwykle biednym, trzymającym dyscyplinę nad dziewczynkami, natomiast jej właściciel to skąpy pleban, który oszczędza nawet na jedzeniu dla swoich podopiecznych.

To właśnie tam Jane poznaje swoją jedyną przyjaciółkę, z którą zacieśnia więź z każdym następującym rokiem. Sierota, która nie ma ani rodziców, ani nikogo na świecie, nagle poznaje dziewczynkę, która obdarza ją czymś najpiękniejszym na świecie – przyjaźnią. Jednak to szczęście nie trwa wiecznie, pewnej zimy ośrodek nawiedza zaraźliwa choroba i dziesiątkuje połowę z uczennic. W tym momencie Jane ponownie traci swój kawałek szczęścia, który z wielką starannością starała się pielęgnować.

Dorastając w ośrodku parę lat później Jane staje się młodą, inteligentną kobietą, która postanawia zostawić swoją przeszłość za sobą i wyjechać. Kobieta znajduje ogłoszenie w gazecie, które głosi, iż w pewnym majątku poszukiwana jest guwernantka. Jane szybko pisze list do tajemniczego adresata i jak najszybciej wyjeżdża w poszukiwaniu wolności i niezależności, nawet jeżeli majątek okazuje się przeklęty.

Dziwne losy Jane Eyre to łapiąca za serce historia dziecka – sieroty. Czytając mamy nadzieję, iż w pewnym momencie główna bohaterka znajdzie upragnione szczęście, lecz wraz z kolejnym rozdziałem przekonujemy się, że ów stan nie trwa długo. Nieszczęśliwe wydarzenia w życiu Jane wprawiają czytelnika w niezwykłą melancholię. Nieszczęścia wciąż nie kończą się. Myślę, że to wspaniała książka, nawet jeżeli spojrzymy na nią z bardziej analitycznej strony. Główna bohaterka posiada jedną, bardzo ważną cechę, którą można odnaleźć we wszystkich powieściach sióstr Brontë, dąży do niezależności. Przecież jak na te czasy samotny wyjazd w dalekie strony dla kobiety byłby nie do pomyślenia. Dziwne losy Jane Eyre to książka stająca zaraz obok Wichrowych Wzgórz, która skradła moje serce już dawno temu, czytana jeszcze w starym przekładzie.

https://dobrerecenzje.pl/dziwne-losy-jane-eyre-charlotte-bronte-wyd-mg/

Strona wydawnictwa: http://www.wydawnictwomg.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.