Recenzje książekRomans, Erotyka, Literatura Kobieca

Elena Ferrante – „Historia ucieczki” – wyd. Sonia Draga

Elena Ferrante – „Historia ucieczki” – wyd. Sonia Draga

historia ucieczki

Czy nigdy nie zastanawialiście się co by było gdyby…? Nasze życie pędzi z szybkością światła, nawet nie wiemy, kiedy tak naprawdę jesteśmy już dorośli. Rośniemy, poważniejemy i coraz bardziej poznajemy świat zafascynowani wszelkimi możliwościami. Niestety świat, który niekiedy tak bardzo uwielbiamy okazuje się okrutny i pełen smutku, a w szczególności w takich czasach, jakie ukazane są w książce.

Zamieszki, rewolucje i zamachy, polityka Francji i Włoch jest jednym z głównych wątków historii. Bardziej jednak  w centrum znajduje się wątek życia dorosłego, zazdrości i w pewnym momencie naśladownictwa drugiej osoby i ślepego zapatrzenia. Autorka zostawiając ślad na stronach, główną bohaterkę i narratorkę nazwała swoim imieniem. Bardzo wesoła i zdolna dziewczyna postanawia napisać książkę tuż po skończeniu studiów, tak bardzo chciała jednak stworzyć ją razem ze swoją najbliższą przyjaciółką, która niestety choć bardzo inteligentna nie mogła kontynuować dalszej nauki. Wydając i jednocześnie promując swoją nowonarodzoną historię bohaterka staje przed nie dość, że trudnymi warunkami do wydania, to jeszcze jest to powieść o bardzo rzadkiej w tych czasach tematyce. Po wielu latach rozłąki Elena spotyka swoją niegdyś bliską przyjaciółkę, która po rozwodzie z najbogatszym mężczyzną stała się zwykłą robotnicą w wędliniarni. Zniszczona i naznaczona wiekiem nie przypomina tej samej pięknej kobiety, która potrafiła wszystkim zawrócić w głowie.  Na tym się jednak nie kończy, Elena jest nie tylko autorką książki, ale i niedługo ma wziąć ślub z młodym profesorem. Życie jakby chciało zrobić jej na złość  i stawia przed nią  pewnego mężczyznę, w którym kiedyś się kochała. Na dodatek przeszłość dziewczyny daje się we znaki i już niedługo poczuje smak niezadowolenia, głębokiego smutku i rozpaczy. Jej życie stanie się pomimo bogactwa bardzo żałosne.

Czy wybierze nie kończącą się miłość, czy raczej posłucha swojego rozsądku i postanowi żyć w dobrobycie i dostatku nie zaznając jednak  nigdy miłości?

Książka, która kryje w sobie różne tajemnice tamtejszych Włoch. Knucie za plecami, okrucieństwo i w tym wszystkim miejsce na miłość? Z początku czytając nie byłam pewna czy to naprawdę jest historia o wiecznej i wszystko przekraczającej miłości. Bardzo dużo rzeczy o polityce. Jednak myślę, że historia ukazana przez autorkę jest tak pasjonująca, że aż wydaje się rzeczywista. To tak, jakby Elena Ferrante postanowiła opisać swoje życie  osobiste, wciągając czytelnika w zakręconą fabułę.

Moje odczucia co do tej historii i bohaterów są , jak najbardziej pozytywne i mam oczywiście nadzieję , że po przeczytaniu przez Was książki będą takie same. Fabuła często składa się z  opisów i opowiadań głównej bohaterki.

Zaraz po stronie tytułowej autorka postanowiła umieścić tam bardzo interesującą rzecz, którą oczywiście pozostawię w tajemnicy. Okładka bardzo odznacza się na tle innych książek, jej unikatowy kolor i ten pozłacany napis,  to kwintesencja tego, co powinna tak naprawdę mieć dobra książka.

Ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.