Opowiadania, Bajki, KomiksRecenzje książekReligijne

Eliza Piotrowska – „Apostołowie miłosierdzia” – wyd. Święty Wojciech

Eliza Piotrowska – „Apostołowie miłosierdzia” – wyd. Święty Wojciech

apostołowie miłosierdzia

Eliza Piotrowska to autorka  książeczki dla dzieci pt. ,,Apostołowie miłosierdzia”. Jest to biografia trzech świętych: Brata Alberta, Faustyny Kowalskiej oraz Jana Pawła II.

Autorka nie tylko pisze dla dzieci, ale też ilustruje  tak, że są bardzo przyjazne i dziecko ma wrażenie jakby samo te ilustracje rysowało.

Treść książeczki jest zrozumiała, niektóre literki są duże tak, że młody czytelnik może nie tylko czytać  ale też próbować pisać samodzielnie. Trudniejsze wyrazy w książce czy słowa włoskie tłumaczone są  w dolnej części książki. Okładka jest twarda, bardzo podręczna.

Na tytułowej stronie są bohaterzy: Brat Albert w habicie, Jan Paweł II z nartami oraz Faustyna Kowalska z dzienniczkiem, który sama napisała. Autorka opisuje najpierw Brata  Alberta, jego dzieciństwo, jak szybko stracił rodziców i poszedł na wojnę by tam stracić nogę. Następnie wstąpił do zakonu i stał się franciszkaninem.

Wierszyki rymują się, są proste w przekazie w niektórych momentach bardzo ujmujące. W 1989 r. w Rzymie Jan Paweł II ogłosił Brata Alberta świętym. Faustyna Kowalska przyszła na świat w biednej wiosce koło Łodzi, na chrzcie dano jej imię Helena, a kiedy  przywdziała habit otrzymała imię Faustyna. Pan Jezus polecił jej namalować obraz „Jezu ufam Tobie” oraz spisać dzienniczek, w którym zawarte jest Boże Miłosierdzie, oraz koronka do Bożego Miłosierdzia, a także godzina Bożego Miłosierdzia. Święty Jan Paweł II kanonizował ją i ustanowił uroczystość Miłosierdzia Bożego obchodzoną w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Karol Wojtyła, czyli Lolek urodził się w Wadowicach. Jako dziecko stracił matkę i starszego brata. Po II wojnie został księdzem, teologiem, naukowcem, wykładowcą, duszpasterzem, jak autorka pisze był również sportowcem. Gdy wybrano go papieżem bardzo dużo podróżował, a gdy był już słaby i chory pokazywał innych chorym ile wiara daje mocy. Jan Paweł II został ogłoszony świętym 27 kwietnia 2014 r.

Autorka pod koniec książeczki zachęca dziecko do wypełnienia krzyżówek o świętych, tyle ile dzieci zapamiętają z przeczytanych historii. Książeczka nie tylko pouczająca ale i także wymagająca od małego czytelnika otwarcia się na drugiego człowieka. Nie tylko bawi ale i uczy.

Książka zawiera 140 stron. Polecam ją nie tylko dzieciom ale także rodzicom, dziadkom i starszemu rodzeństwu. Bardzo zachęcam do przeczytania i dobrej zabawy.

Ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.