Kryminał, DramatRecenzje książek

Elizabeth McCracken – „Grom z jasnego nieba”

Elizabeth McCracken – „Grom z jasnego nieba

grom z jasnego nieba

Autorka Elizabeth McCracken urodziła się w Bostonie. Zarażona pasją tworzenia dzieł literackich od męża, postanowiła stworzyć cykl opowiadań, tj. dziewięć historii, bardzo różnych od siebie, ale podejmujących te same problemy życiowe: miłość, śmierć, radość, cierpienie i tytułowe swoje dzieło ”Grom z jasnego nieba”. Jest to ostanie opowiadanie, w jej zbiorze autorskim, które bardzo porusza czytelnika lecz ma szczęśliwe zakończenie. Jest to historia zwykłej rodziny, która ma problem z nastoletnią córką. Rodzice wraz z córką wyjeżdżają do Paryża, bo myślą, że ich relacje z córką ulegną poprawie. Jednak los bywa przekorny.

I oto staje się coś strasznego…

Autorka opowiadań to mocno wierząca osoba w teraźniejszość, bo jej historie koncentrują się na jednej chwili, w której wszystko się zmienia, jak choćby wypadek Helen w Gromie z jasnego nieba, czy morderstwo w Juliet.

Powieści te są też zależne od przyszłości, zajmują tyle czasu, jeśli zaś jesteśmy przytłoczeni życiem to i tak znajdziemy chwile czasu na opowiadanie, aby je przeczytać. Autorka w jednym ze swych opowiadań opisuje śmierć córki i tragedię matki, która bardzo przeżywa odejście swojego ukochanego dziecka. Zacytuję tutaj fragment opowiadania, która bardzo mnie poruszył

„Dusza jest płynna, ulatnia się powoli

Ciało to wiadro i łatwo z niego wychlapać

Gdy jesteś smutny, przytłoczony, masz złamane serce

Albo jakąś obsesję,

Przyjaciele powiedzą Ci, żebyś wyluzował

Ale tak naprawdę chcą, żebyś wyschnął

Lecz to nie jest kwestia woli

Pomóc mogą tylko czas i światło”.

 Przepiękne opowiadania i poruszające do głębi duszę czytelnika.

Autorka wprowadza nas ze skrajności w skrajność, ze śmierci po radość, ze śmiechu po płacz, nieco skrzywione spojrzenie na świat. Książka została wydana w miękkiej oprawie, zawiera dziewięć opowiadań i 271 stron. W końcowej części książki zawarty jest wywiad z autorką i jej intymne zwierzenia na temat twórczości i przeszłości. Zachęcam Cię Drogi czytelniku, sięgnij po tą książkę i zobacz jak różnorodne są te opowiadania, a jednocześnie fascynujące i niekiedy wstrząsające w swej formie.

Gorąco zapraszam do lektury.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.