Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Ellis Amburn – „Perła” – Wyd. In Rock

Ellis Amburn – „Perła” – Wyd. In Rock

perła

Książka Ellis Amburn pt. „Perła” powstała głównie na podstawie oryginalnych wywiadów z przyjaciółmi, szkolnymi kolegami Janis Joplin, oraz jej kolegami z pracy: członkami zespołów, autorami piosenek. Twórcy tej książki to autentyczni ludzie z kręgu tej znakomitej piosenkarki.

Janis Joplin urodziła się 19 stycznia 1943 roku. Pochodziła z rodziny republikanów. Pewnego dnia Janis postanowiła pojechać do Nowego Orleanu, by poznać tamtejsze bary i muzykę i już wtedy okazało się, że Janis lubi się dobrze zabawić. Na początku pracowała jako kelnerka w restauracji przy kręgielni Port Arthur, zaczęła włóczyć się z talkowcami i ćpunami i zamieszkała z Johnem Clayem – cudownym dzieckiem muzyki. Została przyjęta na pierwszy rok Wydziału Sztuki i szybko wzbudziła zainteresowanie społeczności akademickiej. Jeden z redaktorów gazety studenckiej  napisał: „Kiedy się jej podoba – chodzi boso, na zajęcia zakłada levisy, bo są wygodniejsze i wszędzie nosi ze sobą swoją gitarę, żeby była pod ręką, gdy poczuje nagłą potrzebę zaśpiewania piosenki”. Janis miała na nadgarstku tatuaż imitujący bransoletkę. Swoje naszyjniki sporządzała na krośnie, używając staroświeckich paciorków i plecionej skóry. Wspólnie z zespołem Big Brother nagrała swój pierwszy album w 1966 roku i tym samym zdobyła popularność, początkowo bywała w niewielkich klubach by potem na Monterey Pop Festival w 1967 uzyskać status gwiazdy i występować na największych festiwalach w Stanach Zjednoczonych. Choć jej kariera muzyczna trwała bardzo krótko, bo w wieku 27 lat Janis umiera z przedawkowania narkotyków, to pozostawiła po sobie wiele cennych i znakomitych utworów, które są inspiracją dla dzisiejszych młodych artystów.

Książka napisana w sposób bardzo profesjonalny, oparta na autentycznych wywiadach, w miękkiej oprawie, zawiera 421 stron, 9 rozdziałów. Bardzo wciągająca, a w niektórych momentach poruszająca, choć artystka z natury była osobą sympatyczną i zawsze rozrywkową.

Zachęcam Państwa do przeczytania tej ciekawej biografii i życzę udanej lektury.

Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.