Literatura faktu, Biografia, Publicystyka

Elżbieta i Essex. Historia tragiczna – Lytton Giles Strachey – Wyd. Mg

Elżbieta i Essex. Historia tragiczna – Lytton Giles Strachey

elżbieta i essex

Królowa Elżbieta I Tudor i Robert Devereux, czyli hrabia Essex oraz polityka Anglii po śmierci Henryka VIII to główne tematy wspaniałej książki: Elżbieta i Essex. Historia tragiczna.

Ludzie religijni z epoki Elżbiety trapili się jej postępowaniem, a historycy załamywali nad nią ręce, lecz Elżbieta lepiej od tych, co ją krytykowali znała swój rzeczywisty charakter i swoją prawdziwą misję. W ciągu trzydziestu lat utrzymywała pokój w kraju lecz wojna ”wisiała na włosku”. http://elzbieta-i-essex-historia-tragiczna—lytton-giles-strachey—wyd-mg

„W wyglądzie Elżbiety było niewątpliwie coś złowróżbnego, zwracano uwagę na ruchy jej niezwykle długich rąk”. Gdy Elżbieta wpadła w złość klęła, pluła i waliła pięścią, gdy ją ktoś ubawił ryczała ze śmiechu, a łatwo było ją ubawić. „Nigdy nie wyszła za mąż bowiem jak twierdziła do niczego jest jej to potrzebne”.

Królowa rządziła Anglią i Irlandią „twardą ręką”, aż pewnego razu na dworze pojawił się młodziutki Robert Devereux, czyli hrabia Essex, który dobrze wiedział, jak się wokół królowej ”zakręcić”. Najpierw wielki faworyt królowej, który nie zaniedbywał starań u Elżbiety, a później buntownik przeciwko niej.

Królowa Elżbieta była coraz bardziej zaniepokojona nadmierną ambicją hrabiego, którego określała jako ”z natury niedającego sobą rządzić”. Podczas jednego ze sporów hrabia Essex odwrócił się do królowej plecami, za co został natychmiast przez królową uderzony w twarz. Hrabia został wysłany do Irlandii, aby stłumić powstanie. Dostał od królowej największą armię jaką kiedykolwiek wysłano do Irlandii.

Essex stanął na czele rewolty przeciwko królowej, jednak nie zyskała ona szerokiego poparcia. Po tym incydencie Elżbieta powiedziała: ”Wysłałam wilki, a nie pasterzy aby rządziły Irlandią, bo nie zostawili niczego do rządzenia poza popiołami i trupami’’. Essex dał się wciągnąć w spisek wymierzony w królową, który zawiązali arystokraci i oficerowie, którzy utracili majątek. Z powodu prowadzonych przez niego wojen trafił do Tower.

Elżbieta i Essex to bardzo tragiczna historia obojga kochanków. Lecz książka napisana jest z wielkim profesjonalizmem. Jestem pod wrażeniem, jak autor zawarł tutaj masę faktów historycznych i z największą wiedzą opisał losy królowej Elżbiety.

Książka w twardej oprawie. Pięknie napisana.

Szczerze polecam.

Strona wydawnictwa: http://www.wydawnictwomg.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.