Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Ernst H. Gombrich – „Krótka historia świata” – Wyd. Rebis

Ernst H. Gombrich – „Krótka historia świata” – Wyd. Rebis

krótka historia świata

Ernst Gombrich zwykle nie pisał dla dzieci i młodzieży.

Wcale też nie studiował historii lecz historię sztuki, a książka którą napisał „Krótka historia świata”, jest tak głęboko przemyślana, napisana tak prostym i komunikatywnym językiem, że czytając ją miałam wrażenie jakbym trzymała książkę skierowaną wprost do dzieci. Nie znaczy to wcale, że nie mogą jej czytać dorośli.

Jak każdą historię autor rozpoczął od ”Dawno, dawno temu” i zaraz dodaje, że ”dawno, dawno temu” jest dziś jeszcze jakieś dawniejsze, a więc dziadek dziadka, dziadka dziadka – ojej mnie się już kręci w głowie! A więc jakieś wiele tysięcy, milionów lat temu. Autor zaczyna opowieść o historii, którą my nazywamy historią świata. Zaczynając od prehistorii, poprzez człowieka neandertalskiego, epokę lodowcową, aż po epokę brązu i ludzi takich jak ja i Ty-autor z wielką dokładnością i starannością podchodzi do każdego z tematów i je szczegółowo opisuje, tak abyś Ty Drogi czytelniku miał te pojęcia i fakty historyczne przedstawione ”jak na tacy”.

Autor pisząc o religii egipskiej i jej wierze, mówi, że gdy człowiek umiera to jego dusza wprawdzie opuszcza ciało, ale nadal go do czegoś potrzebuje. Egipcjanie bowiem uważali, że dusza nie może być przecież zadowolona, jeśli po śmierci człowieka jej dawne siedlisko obraca się w proch.

Między Egiptem a Mezopotamią leży kraina głębokich dolin i rozległych pastwisk. Ludzie ci modlili się do wielu bogów. Wśród nich był bezsilny lud pasterski zwany Żydami. Żydzi śpiewali pieśni o swoich czynach, będącymi czynami ich Boga-to przecież biblijny Stary Testament. W pewnym momencie autor zabiera czytelnika na drugi koniec świata. Najpierw do Indii, a potem do Chin.

Zobaczycie co tam się działo w tych krajach, w czasach wojen perskich. A potem Grecja, Kartagina, Juliusz Cezar i coraz bliżej naszych czasów, a więc Jezus Chrystus i Kazanie na Górze, Krzyż, Neron i Katakumby. W dalszej części książki są tzw. nowe czasy, a więc Odkrycie Kolumba, Marcin Luter i jego tezy, tureckie zdobycze, Katarzyna Wielka i Ludwik XV i Chiny oraz ich upadek.

Autor opisuje także dwa nowe państwa w Europie, wybuch I i II wojny światowej, w której poległo 11 milionów ludzi, a ogromne połacie ziemi zostały zdewastowane jak nigdy dotąd. Rozdział poświęcony I wojnie światowej autor zakończył słowami ”Wszyscy mamy nadzieję na lepszą przyszłość, ona przecież musi nadejść”. Autor w czterdziestu krótkich rozdziałach opisuje historię człowieka od epoki kamiennej aż po skonstruowanie bomby atomowej.

Ukazuje także rzekę czasu. Tuż przy widnokręgu rozpoznać można wielką egipską piramidę sprzed niemal pięciu tysięcy lat, potem wieżę Babel, Akropol w Atenach, Mur Chiński, rzymski łuk triumfalny, zamek rycerski, armatę, Wiedeń oblężony przez Turków, pałac Fryderyka Wielkiego  w Poczdamie, pierwszą kolej żelazną i nowoczesne drapacze chmur.

Krótka historia świata to międzynarodowy bestseller. Autor w prosty i zwięzły sposób opisuje historię życia  ludzkiego aż po nasze czasy.

Mnie się bardzo podobało!

A Tobie? Przekonaj się czytając tę książkę.

Weź ją do ręki i przekonaj się jaka to wspaniała lektura.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.